Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS
Пятница, 26.04.2024


Главная » Файлы » Дипломные работы » Дипломные работы

Теоретичні основи собівартості продукції, її облік та аналіз
[ Скачать с сервера (3.60 Mb) ] 25.11.2013, 01:38
а) актуальність теми: «Теоретичні основи собівартості продукції, її облік та аналіз»;
Внутрішні витрати (або неявні, непрямі, неоплачувані) пов'язані з використанням факторів виробника, які перебувають у власності самої фірми (грошовий капітал, обладнання). Для розрахунку внутрішніх витрат підраховують ту вигоду, яку підприємство могло б мати, передавши власні ресурси на сторону.
Кожного виробника цікавить питання, скільки товару виробляти і скільки продавати залежно від ціни і витрат на його виробництво. Для виробництва продукції підприємець повинен зробити певні витрати. До таких витрат належать елементи факторів виробництва, які використовуються у виробництві. Це витрати на оплату живої праці (заробітну плату); на будівлі та обладнання (інвестиції); оплату природних ресурсів (води, корисних копалин, що використовуються як сировина та матеріали) та палива; оплату інших енергоносіїв.
Виробничі витрати - це фактичні витрати виробника (фірми) на придбання й використання всіх необхідних умов виробництва, які забезпечують осягнення кінцевого результату господарської діяльності.
Відсоткове співвідношення елементів витрат характеризує їх структуру. Так, наприклад, матеріаломісткими вважають галузі, у структурі витрат яких велика питома вага матеріальних витрат (харчова, легка промисловість), трудомісткими - галузі добувної промисловості, де витрати на зарплату становлять 50%. Фондомісткими вважають галузі, в структурі яких велику питому вагу мають амортизаційні відрахування (електроенергетика). Витрати виробництва поділяються на зовнішні та внутрішні.
Зовнішні витрати (їх ще називають явні, прямі, грошові) - це витрати підприємця на придбання ресурсів, які не належать даній фірмі. Наприклад, заробітна плата найманих працівників, витрати на придбання сировини, устаткування, сплата податків тощо.
Актуальність теми вивчення собівартості продукції зумовлена тим, що основним завданням діяльності підприємства є виробництво необхідних споживачам товарів і послуг. Будь-яка виробнича діяльність у ринкових умовах ефективна лише в тому випадку, коли вартість виробленого кінцевого продукту буде більше вартості вихідних ресурсів або факторів, витрачених на виробництво і збут. І основна мета підприємства полягає в максимізації цієї різниці. Зниження витрат виробництва та собівартості продукції є однією з основних умов збільшення прибутку підприємства, підвищення рентабельності та ефективності його діяльності.
Собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) складається з виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), яка була реалізована протягом звітного періоду, нерозподілених постійних загальновиробничих витрат та наднормативних виробничих витрат.
Метою роботи є вивчення методики організації обліку, аналізу та аудиту собівартості продукції на підприємстві.
Для виконання поставленої мети в ході виконання роботи, необхідно виконати наступні завдання:
- ознайомитися із господарською діяльністю підприємства;
- визначити нормативно-правові документи, які регулюють облік собівартості продукції.
- вивчити теоретичні основи собівартість продукції;
- дослідити організацію бухгалтерського обліку собівартість продукції на підприємстві;
- провести аналіз техніко-економічних показників підприємства та аналіз його фінансового стану;
- проаналізувати методику проведення аудиту собівартість продукції на підприємстві.
Важливість та значення економічної практики полягає у набутті професійних умінь за спеціальністю, закріплення, розширення і систематизація знань з бухгалтерського обліку на підставі вивчення особливостей діяльності підприємства.
Об'єктом дослідження при написанні даного звіту виступає Публічне акціонерне товариство "Городище-Пустоварівський цукровий завод”, розташоване у с. Городище-Пустоварівське Володарського району Київської області. Спочатку був створений у 1991р. «Городище-Пустоварівський цукровий завод», а потім у процесі приватизації майна цього заводу було створено ПАТ "Городище-Пустоварівський цукровий завод” і випущено 25 388 366 простих іменних акцій. ПАТ «Городище-Пустоварівський цукровий завод» має приватну форму власності. Основним видом економічної діяльності підприємства є переробка цукрових буряків з метою виготовлення цукру.
Інформаційною базою дослідження є нормативно-правова база з досліджуваної проблеми, статистичні дані Балансу підприємства, Звіту про фінансові результати, Звіт про рух грошових коштів, періодичні видання, наукові збірники, службова документація та звітно-статистичні дані ПАТ «Городище – Пустоварівський цукровий завод», дані мережі інтернет.
Предметом написання роботи є праці вітчизняних вчених з проблем бухгалтерського обліку: законодавчі та нормативні акти з питань бухгалтерського обліку та економічної політики; програмні документи та постанови уряду з економічних питань; методичні матеріали; статистичні дані про основні показники дальності підприємств з удосконалення діючої методики аналізу; надання пропозицій по удосконаленню діючої методики аналізу бухгалтерського обліку.
б) розкриття економічної сутності предмета дослідження.
Відповідно до п. 11 П(С)БО 16 «Витрати» собівартість продукції (робіт, послуг) складається з:
- виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), реалізованої протягом звітного періоду;
- нерозподілених постійних загальновиробничих витрат
- наднормативних виробничих витрат.
У свою чергу, виробнича собівартість включає витрати, безпосередньо пов’язані з виробництвом продукції, зумовлені технологією та організацією виробництва (прямі матеріальні витрати, прямі витрати на оплату праці, інші прямі витрати), а також змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати.
Загальновиробничі витрати включають до собівартості продукції після їх розподілу, порядок якого наведено П(С)БО 16. Так, постійні загальновиробничі витрати розподіляють виходячи з нормальної потужності. При цьому нерозподілені постійні загальновиробничі витрати включають у собівартість реалізованої продукції в періоді їх виникнення. Змінні розподіляють на кожен об’єкт витрат виходячи з фактичної потужності з використанням обраної бази розподілу (зарплата, обсяг діяльності тощо).
Що стосується наднормативних виробничих витрат, у собівартість потрапляють наднормативні витрати, не пов’язані з нестачами, порчею, нетехнологічним використанням та порушенням правил зберігання. Тобто поняття собівартості продукції (робіт, послуг) ширше, ніж поняття виробничої собівартості, оскільки включає не лише виробничу собівартість виготовленої та реалізованої продукції (робіт, послуг), а й інші визначені витрати.
Не включаються до складу собівартості продукції (робіт, послуг) адміністративні витрати, витрати на збут та інші операційні витрати. Вони окремо обліковуються на рахунках 92, 93, 94 і списуються на фінансові результати наприкінці звітного періоду. Собівартість продукції (товарів, робіт, послуг) відображається за дебетом відповідних субрахунків активного рахунку 90 «Собівартість реалізації». За кредитом таку собівартість списують на субрахунок 791 «Результати операційної діяльності».
Реалізованою вважається продукція (товари, роботи, послуги) після оформлення відповідних документів (накладних, товарно-транспортних накладних, актів), згідно з якими провадиться перехід права власності та відображається в обліку відповідна господарська операція з реалізації. В обліку собівартість продукції (товарів, робіт, послуг) в облікових регістрах відображається при визнанні доходів від їх реалізації.
в) огляд законодавчої та нормативної бази собівартості продукції.
При організації бухгалтерського обліку собівартості продукції необхідно використовувати наступні нормативні документи, що діють в Україні, які наведені в таблиці 1.1.
Таблиця 1.1
Нормативно-законодавчі документи, що діють в Україні:
Назва нормативно - законодавчого документу Характеристика
1. Закон України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність” №996-XIV від 16.07.99р.

Визначає правові принципи регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності в Україні. Крім цього в ньому визначено такі поняття, як «зобов'язання». Відповідно до Закону України № 996 від 16.07.99 р. підприємство (організація) самостійно визначає облікову політику на рік, де відображаються основні засади організації та ведення обліку на підприємстві.
Продовження таблиці 1.1

2. Податковий Кодекс України

3. План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань та господарських операцій підприємств і організацій та Інструкція № 291

ь (стандартів) бухгалтерського обліку, затверджених відповідними наказами Мінфіну України:
- П (С) БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»

- П (С) БО 2 «Баланс»

- П (С) БО 3 «Звіт про фінансові результати»

Регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
План рахунків бухгалтерського обліку є переліком рахунків і схем реєстрації і групування на них фактів фінансово-господарської діяльності (кореспонденція рахунків) у бухгалтерському обліку. Згідно Інструкції №291 для обліку зобов'язань призначений клас 5 «Довгострокові зобов'язання» і 6 «Поточні зобов'язання» Плану рахунків, склад яких відповідає структурі довгострокових та поточних зобов'язань.
Цим Положенням (стандартом) визначаються мета, склад і принципи підготовки фінансової звітності та вимоги до визнання і розкриття її елементів.
Норми цього Положення (стандарту) слід застосовувати до фінансової звітності підприємств, організацій та інших юридичних осіб (далі - підприємства) усіх форм вла сності (крім бюджетних установ) і консолідованої фінансової звітності;
Цим Положенням (стандартом) визначаються зміст і форма балансу та загальні вимоги до розкриття його статей. Норми цього Положення (стандарту) застосовуються до балансів підприємств, організацій та інших юридичних осіб (далі - підприємства) усіх форм власності (крім банків і бюджетних установ). Особливості складання консолідованого(стандартом);
Цим Положенням (стандартом) визначаються зміст і форма Звіту про фінансові результати, а також загальні вимоги до розкриття його статей.


Продовження таблиі 1.1

- П (С) БО 4 «Звіт про рух грошей»

- П (С) БО 15 «Дохід»

- П (С) БО 16 «Витрати»
Особливості складання консолідованого звіту про фінансові результати визначаються окремим Положенням (стандартом);
Цим Положенням (стандартом) визначаються зміст і форма звіту про рух грошових коштів та загальні вимоги до розкриття його статей. Норми цього Положення (стандарту) стосуються звітів про рух грошових коштів підприємств, організацій та інших юридичних осіб (далі - підприємства) усіх форм власності (крім банків і бюджетних установ).
Особливості складання консолідованого звіту про рух грошових коштів визначаються окремим Положенням (стандартом);
Це Положення (стандарт) визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про доходи підприємства та її розкриття у фінансовій звітності.Норми цього Положення (стандарту) застосовуються підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами (далі - підприємства) незалежно від форм власності (крім бюджетних установ);
Це Положення (стандарт) визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про витрати підприємства та її розкриття в фінансовій звітності.
Норми цього Положення (стандарту) застосовуються підприємствами, організаціями та іншими юридичними особами (далі - підприємства) незалежно від форм власності (крім банків і бюджетних установ).
Положення (стандарт) 16 застосовується до обліку витрат за будівельними контрактами з урахуванням особливостей їх визнання і складу, установлених Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 18 "Будівельні контракти". Положення (стандарт) 16 не поширюється на витрати, пов'язані з первісним визнанням і зміною справедливої вартості біологічних активів, пов'язаних із сільськогосподарською діяльністю, та з первісним визнанням сільськогосподарської продукції.


Також інші правові документи та законодавства України.
Ці документи поширюються на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.



РОЗДІЛ І. Організація обліку на підприємстві, бухгалтерський облік за темою: «Розрахунки собівартості продукції на підприємствах цукрової промисловості, її облік та аналіз».

1.1. Характеристика ПАТ «Городище-Пустоварівський цукровий завод», його виробнича структура та схема управління.
Базою дослідження для написання звіту з економічної практики обрано Публічне акціонерне товариство "Городище-Пустоварівський цукровий завод” (далі ПАТ «Городище-Пустоварівський цукровий завод»), яке належить до підприємств виробничої діяльності. Основний вид діяльності створює базовому підприємству важливе місце та роль у структурі ринкової економіки країни, тим самим забезпечуючи населення всієї країни результатом своєї діяльності, а саме цукром, формуючи на вітчизняному ринку конкуренцію, рівновагу цін, забезпечуючи зайнятість населення.
Підприємство розташовано у с. Городище-Пустоварівське Володарського району Київської області. Спочатку був створений у 1991р. «Городище-Пустоварівський цукровий завод», а потім у процесі приватизації майна цього заводу було створено ПАТ "Городище-Пустоварівський цукровий завод” і випущено 25 388 366 простих іменних акцій. ПАТ «Городище-Пустоварівський цукровий завод» має приватну форму власності. Основним видом економічної діяльності підприємства є переробка цукрових буряків з метою виготовлення цукру.
ПАТ «Городище-Пустоварівський цукровий завод» здійснює свою діяльність відповідно до вимог законодавства та затвердженого Статуту.
ПАТ «Городище-Пустоварівський цукровий завод» – це суб’єкт підприємницької діяльності, який відповідно до законодавства здійснює підприємницьку діяльність з метою отримання прибутку. Коротку економічну
Розрахунки собівартості продукції на підприємствах цукрової промисловості, її облік та аналіз
Посада Прізвище, ініціали Підпис Дата Назва розділу Номер сторінки
Студент Комісарчук О.О. 18.10.12 Розділ 1
Організація обліку на підприємстві, бухгалтерський облік за темою випускної роботи

Науковий керівник Кравченко І.Й.
22.10.12
Консультант з комп'ютеризації Чорна В.О. 22.10.12
Завідувач кафедри Чернелевський Л.М. 19.12.12


характеристику можна прослідкувати у таблиці 1.2.
Із таблиці економічних показників видно, що у 2011р. у порівнянні з 2010р. базове підприємство отримало дохід від реалізації продукції на 4755,0 тис.грн. більше, це складає майже 6%. Відповідно, оскільки зріс дохід, то і собівартість реалізованої продукції та чистий прибуток теж зросли. Крім того у 2011р. було додатково прийнято на роботу ще 11 працівників. Середньомісячна заробітна плата зросла майже на 43%. Отже, ріст економічних показників свідчить про покращення основної діяльності базового підприємства, її подальший розвиток та ефективність виробництва цукру.

Категория: Дипломные работы | Добавил: everyone | Теги: її облік та аналіз, доклад, скачать реферат Теоретичні основи с, Теоретичні основи собівартості прод
Просмотров: 2326 | Загрузок: 583 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Украина онлайн

Рейтинг@Mail.ru

подать объявление бесплатно