Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS
Четверг, 28.03.2024


Главная » Файлы » Дипломные работы » Дипломные работы

Теоретичні засади дослідження політичного маніпулювання
[ Скачать с сервера (110.2 Kb) ] 24.01.2018, 20:36
Актуальність теми
В сучасних умовах політичне маніпулювання присутнє у всіх суспільствах, як в країнах розвиненої демократії, такі в тих країнах, які порівняно недавно стали на шлях демократії. Воно виходить на перші місця як форма прихованого впливу над людьми, яка дозволяє панувати над ними, використовуються різні методи і принципи маніпулювання, з кожним днем удосконалюється технологія його проведення. Звідси випливає актуальність теми, адже вона спрямована на розкриття сутнісних характеристик політичного маніпулювання і його дії в сучасних суспільствах.
Мета роботи – дослідити технології політичного маніпулювання в сучасній Україні.
Об'єктом дослідження виступає політичне маніпулювання.
Предметом дослідження є технології політичного маніпулювання в сучасній Україні
З поставленої мети випливають такі завдання:
1) дослідити зміст понять «маніпулювання», «політичне маніпулювання», вивести основні риси політичного маніпулювання та його особливості.
2) розглянути способи і методи впливу на масову свідомість, виділити основні технології, досліджувати сучасні технології маніпулювання
3) проаналізувати особливості політичної маніпуляції в Україні, її методи та засоби.
У роботі нами були використані принципи:об'єктивності, соціального підходу, науковості.
Та були використовувалися такі методи:
Одним з найважливіших методів, використаних в дослідженні, є системний, який дозволяє розглянути політичне маніпулювання як систему засобів психологічного впливу на особистість, у взаємозв'язку і залежності цілого і частин. Історичний метод дозволив проаналізувати еволюцію маніпулювання з часу зародження і до сьогоднішнього дня. За допомогою порівняльного методу нами була проведена порівняльна характеристика поглядів різних вчених щодо тих чи інших аспектів маніпулювання.
Також використовувалися структурно-функціональний, індуктивно-дедуктивний, біхевиорістський методи, абстрагування, аналізу, синтезу.
Структура роботи
Робота складається зі вступу, трьох розділів, висновка та списку використаної літератури, що налічує 55 джерел .

РОЗДІЛ І
Теоретичні засади дослідження політичного маніпулювання
Наразі, ведучи мову про маніпулювання, та його різні форми та види, ми можемо відзначити, що дане явище не є чимось незвичайним та має місце у будь-якому суспільстві у найрізноманітніших сферах, таких як політика, економіка чи звичайний побут. Це пов’язано із тим, що людина, як істота соціальна, постійно взаємодіє із суспільством, а в будь-якій сфері, де відбувається процес комунікації, рано чи пізно відбувається факт маніпуляції, особливо у сфері політичного життя.
Варто зауважити, що практика маніпулювання, зокрема політичного не обмежується лише сучасністю, а має більш довгу історію. Але про політичне маніпулювання у всій його повноті ми можемо вести мову з ХХ ст., що пов’язано із розвитком засобів масової комунікації та формуванням масового суспільства. Саме поширення та вдосконалення засобів масової комунікації, таких як преса, радіо та телебачення дали змогу ефективно здійснювати вплив на масову свідомість, яка поступово ставала все більш значимою у політичному процесі.
Як відзначав визначний дослідник масової свідомості Г. Лебон, головною рисою ХХ століття є вихід на перший план несвідомої діяльності натовпу замість свідомої діяльності індивіда, тобто прагнення окремих індивідів злитися в єдиний розум та почуття, що призводить до падіння загального інтелектуального рівня та втрати особистісних відмінностей. Всі прагнуть не вирізнятися серед інших, подібних собі, незважаючи навіть на освітній, соціальний чи культурний рівень. «З того самого моменту, коли люди опиняються в натовпі, невіглас і вчений стають однаково нездатними мислити» [18, с. 95].
У 20-их рр. великоїпопулярностінабуловчення З. Фрейда про психоаналіз. Можливо певні його висновки є суперечливими, але, наприклад, уряд Гітлера успішно використовував звернення до потаємних людських інстинктів. «Нацизм створив реальні зразки підривної пропаганди, яка буде ретельно вивчена теоретиками, науково позначена як «деструктивна», класифікована як «сіра» і «чорна», методико-технічно вдосконалена і віддана практикам для здійснення психологічної війни здійснення психологічної війни», - пише Р. Борецький [1988 — С.156].
Також Фрейд, працюючи із науковою спадщиною вищезазначеного
Г. Лебона приходить до наступних висновків щодо особливостей маси:
• маса є імпульсивною та мінливою, і керується фактично несвідомим
• маса є легковірною та схильною до навіювання, вона не є критичною та мислить образами
• маса не мислить логічно та схильна до крайнощів
• масі не потрібна істина, а потрібні ілюзії [38, с. 113].
К.Юнг відзначав, що подібна масовізація була певним відкатом після століть «просування» ідеалів індивідуалізму та демократичних цінностей, внаслідок чого і формувалися ідеології навколо колективної людини - соціалізм, комунізм та фашизм [47, с. 32-33].Ортега-і-Гассет бачив ще одну причину в урбанізації, де «вирвані з рідних місць, зі свого ґрунту люди, зібрані в нестабільні міські конгломерати, ставали масою» [30, с. 89].
М. Маркузе відзначав, що велику роль мав розвиток телебачення у поглибленні процесу масовізації, оскільки воно сприяло формуванню імпульсивно-реагуючої психіки, яка мала результатом процеси, які відбуваються на підсвідомому рівні. Наслідком такої психіки є властива масам хаотична поведінка[25, с. 139].
Узагалі, основні висновки дослідників щодо процесів масовізації суспільства, є наступними:
• масове промислове виробництво, яке базувалося на основі досягнень науково-технічної революції зумовили високий динамізм життя, зокрема і швидке зростання людських потреб.
• разом із збільшенням потреб, збільшились і можливості їх задоволення. Інтеграційні процеси, розвиток транспорту та інформації, які нівелюють відстані дали змогу не лише усвідомити збільшення потреб, але й легкість їх задоволення. Завдяки подібному прогресу формується віра в майбутнє, в якому задоволення потреб буде все легшим і легшим.
• зростає готовність мас до активних дій, чому сприяє провокуючий вплив засобів масової комунікації, реклами, політичної агітації і пропаганди.Метою подібних дій єпряма стимуляція безпосередньої поведінкової активності, а саме безпосередня масова реакція, чи у формі конкретних акцій, чи у вигляді пасивного схвалення, в залежності від ситуації.
• визначальними у масовій поведінці постають не стабільні та усвідомлені позиції, а фактори, які швидко змінюються, причиною яких є зміна умов виробництва та життя, характеру потреб і можливостей їх задоволення.
Таким чином, масовізація є однією з визначальних особливостей політичного розвитку ХХ століття. Вона поширилася на усі сфери життя, зокрема й соціально-політичну, наслідком чого є зміна та ускладнення політичних відносин через суттєве збільшення числа людей, залучених до політичного життя.
Для керування подібною масою є два основних шляхи. Одна модель, тоталітарна, передбачає шлях насилля, в тому числі і фізичного, аби через залякування та ідеологічну обробку сформувати єдину підконтрольну масу. Інший шлях передбачає навпаки пропаганду індивідуалізму та розщеплення суспільства через задоволення базових потреб індивідів. Такий шлях властивий демократичним суспільствам, в яких фактично відмовляються від насильницьких методів управління на користь маніпулюванню, яке зачасту є більш ефективним, особливо в довгостроковій перспективі.
Саме слово "маніпуляція " походить від латинського слова manus - рука, відповідно manipulus – жменя таmanus і ple– наповнювати [28, с. 278]. У словниках європейських мов слово тлумачиться як використання предметів з певними намірами, цілями.
Маніпулювання в Великому оксфордському словнику трактується як «хитрий і підступний вплив на людей з метою досягнення особистої вигоди у не правильний спосіб».
Під маніпулюванням людиною в більшості випадків слід розуміти своєрідний психічний вплив, який здійснюється таємно, а отже, на шкоду тим, на кого воно спрямоване.
Так, відомий російський дослідник Е.Доценко дає кілька формулювань поняття «маніпуляція»:
• вид психологічного впливу, наслідком виконання якого є приховане збудження в іншої людини таких намірів, що суперечать його актуальним бажанням.
• вид психологічного впливу, де метою маніпулятора є приховане впровадження до психіки об’єкта таких цілей, намірів, бажань чи установок, які не відповідають наявним у нього на даний момент.
• вид психологічного впливу, метою якого є досягнення одностороннього виграшу шляхом прихованого залучення людини до виконання певних дій [6, с. 145].
Політична маніпуляція – це система ідеологічного і духовно-психологічного впливу на масову свідомість з метою нав'язати певні ідеї, цінності, вплив на громадську думку і політичну поведінку людей для спрямування її в заданому напрямку [24, с. 91].
Відомий дослідник даної проблеми С.Кара-Мурза вважає, що «маніпуляція – це вид застосування влади, при якому той, хто володіє нею впливає на поведінку інших, не розкриваючи характер поведінки, на яку він від них очікує» [10, с. 10].
Тобто, маніпуляція в її сучасному розумінні – це програмування думок та прагнень мас, їхніх настроїв та навіть психічного стану задля забезпечення такої їхньої поведінки, яка необхідна суб’єктам маніпулювання, яке потрібно тим, хто володіє засобами маніпуляції.
Метою маніпулювання є формування обивателя, конформіста та масового споживача. Його основні соціальні функції:
• підпорядкування людини владі;
• убезпечення суб'єкта політики чи влади від негативних асоціацій, їхній трансфер на об'єктивні обставини або політичних суперників;
• організація населення для дій, необхідних владі та схвалюваних нею;
• ілюзорна компенсація незадовільного рівня політичної участі
Проблема маніпулювання є предметом багатьох досліджень. Якщо радянські спеціалісти здебільшого акцентували увагу на політико-ідеологічних аспектах, то західні науковці розглядали вплив маніпулювання на моральні та інтелектуальні установки людей.
Категория: Дипломные работы | Добавил: opteuropa | Теги: скачать реферат, курсовая работа, КОНТРОЛЬНА, магістерська, доповідь з права, курсач, курсова, скачати доповідь, дипломна, лабораторна робота
Просмотров: 462 | Загрузок: 16 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Украина онлайн

Рейтинг@Mail.ru

подать объявление бесплатно