Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS
Вторник, 16.04.2024


Главная » Файлы » Дипломные работы » Дипломные работы

Управління активами комерційного банку
[ Скачать с сервера (599.0 Kb) ] 05.09.2017, 11:04
Київ НУХТ 2012
ЗМІСТ
ВСТУП
РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ УПРАВЛІННЯ АКТИВАМИ КОМЕРЦІЙНОГО БАНКУ…………………………………………………………………………………....3
1.1. Економічна сутність та класифікація активів комерційного банку………..…..9
1.2. Джерела формування активів комерційного банку…………………………...15
1.3. Стратегія управління активами комерційного банку…………………………..20
РОЗДІЛ 2. ДОСЛІДЖЕННЯ ФІНАНСОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПАТ «УКРСИББАНК»21
2.1. Характеристика сучасного стану розвитку ПАТ «УкрСиббанк»………………..25
2.2. Аналіз структури та динаміки пасивів ПАТ «УкрСиббанк»……………………..28
2.3. Аналіз фінансового стану ПАТ «УкрСиббанк»…………………………………..30
РОЗДІЛ 3. ОЦІНКА АКТИВНИХ ОПЕРАЦІЙ КОМЕРЦІЙНОГО БАНКУ ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «УКРСИББАНК»…………….35
3.1. Аналіз якості активів ПАТ «УкрСиббанк»………………………………………..40
3.2. Аналіз ділової активності ПАТ «УкрСиббанк»в частині активів……………..…45
3.3. Аналіз дохідності та ефективності управління активними операціями ПАТ «УкрСиббанк»………………………………………………………………………….50
РОЗДІЛ 4. ШЛЯХИ ВДОСКОНАЛЕННЯ УПРАВЛІННЯ АКТИВАМИ КОМЕРЦІЙНОГО БАНКУ ПАТ «УКРСИББАНК»…………………………………..55
4.1. Пропозиції щодо ефективного управління активами ПАТ «УкрСиббанк»……58
4.2. Нові методи управління активами та їх оптимізація ПАТ «УкрСиббанк»……...60
4.3. Застосування методів хеджування ризиків активних операцій ПАТ «УкрСиббанк»…………………………………………………………………………..65
РОЗДІЛ 5. ЦИВІЛЬНИЙ ЗАХИСТ……………………………………………………..70
ВИСНОВКИ…………………………………………………………………………….75
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ……………………………………………….80
ДОДАТКИ

ВСТУП

Актуальність теми. На сучасному етапі розвитку банківської системи України одним із пріоритетних завдань є забезпечення стабільного функціонування і розвитку банків та банківської системи в цілому. Зростаюча цікавість до проблеми управління активами комерційного банку пояснюється специфічним видом діяльності даної сфери бізнесу, посиленням факторів внутрішнього і зовнішнього середовища, конкуренції на національних і міжнародних ринках, а також фінансовою та економічною нестабільністю.
Управління активами – один із ключових процесів управління банком, що охоплює всі сфери фінансового менеджменту, від якості якого залежить ефективність його діяльності та здатність вижити у конкурентному середовищі. На даний час зростає інтерес до інструментарію управління активами банку, напрацьованого з урахуванням світового досвіду. До цього спонукають зниження дохідності банків України, а також підвищення рівня ризику їх діяльності. Тому вирішення даних проблем як у теоретичному, так і у практичному аспектах визначає актуальність даної теми дослідження.
Керівний склад банків усвідомлює, що подальше успішне функціонування залежить від вибору раціональної стратегії розвитку, формування портфеля активів із урахуванням їх ризику, поміркованого управління витратами, орієнтації не стільки на високоприбуткові операції, скільки на ті, що приносять стабільний дохід. Складність і багатогранність процесу управління банком потребує комплексного підходу, що передбачає нерозривну єдність активів і пасивів, доходів і витрат, які взаємозалежні та взаємообумовлені. Запровадження такого підходу потребує розробки методології та інструментарію комплексного управління активами.
Проблема управління активами цікавить науковців та практиків вже досить довгий період часу. Дослідженню даної проблематики приділяють значну увагу зарубіжні науковці – Дж. Маршалл, В. Бансал, П. Роуз, Дж. Сінкі, Т.Кох, російські – С. Ільясов, А. Кулаков, М. Поморина, П. Шальнов, П. Шаталов, Н. Костина, а також вітчизняні – Л. Примостка, Т. Корнієнко, О. Кириченко, І. Гіленко, Д. Олійник та інші. Високо оцінюючи вклад вітчизняних та зарубіжних авторів, слід зазначити, що традиційні механізми банківського менеджменту не надають ефективних рекомендацій щодо досягнення оптимуму між дохідністю активів та стійкістю банківської установи. Недостатньо уваги приділяється оптимізації структури активів банку за доходністю з огляду на дотримання основоположних принципів управління ними. Необхідно відзначити, що серед вчених немає єдиного теоретичного обґрунтування управління активами комерційного банку, а також методології його здійснення, тож дане питання потребує подальшого вивчення
Метою є дослідження сутності управління активами банку та його значення щодо нівелювання проблемних ситуацій, обґрунтування вибору стратегії управління банківськими активами, розробка дієвих підходів та практичних рекомендацій щодо удосконалення зазначеного процесу.
Реалізація даної мети зумовила необхідність постановки та вирішення таких завдань:
- пояснити економічну сутність активів та класифікацію;
- комплексно обґрунтувати необхідність управління активами банку;
- дослідити сукупність елементів процесу управління активами банку;
- охарактеризувати механізм управління активами банку;
- провести загальну характеристику діяльності ПАТ «УкрСиббанк»;
- проаналізувати систему управління активами ПАТ «УкрСиббанк»;
- дослідити підходи та склад процесу аналізу управління активами ПАТ «УкрСиббанк»;
- розробити методики аналізу процентного ризику для удосконалення інструментів управління активами ПАТ «УкрСиббанк».
Предметом дослідження виступає механізм застосування інструментів управління активами банку.
Об’єктом дослідження виступає система управління активами банку.
У роботі використано наступні методи: теоретичного узагальнення та порівняння, системного підходу; горизонтального, вертикального та коефіцієнтного аналізу; табличного та графічного зображення даних.
Інформаційну базу дослідження становили нормативні та законодавчі акти, які регулюють діяльність банків, зокрема, банківське законодавство, інструкції та положення НБУ, монографічні роботи і статті вітчизняних і зарубіжних економістів у фахових економічних виданнях, матеріали науково-практичних конференцій та семінарів з питань управління активами комерційного банку, що стосується організації управління активами банку, а також дані фінансової звітності та внутрішні нормативно-правові документи ПАТ «УкрСиббанк».

РОЗДІЛ 1
ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ УПРАВЛІННЯ АКТИВАМИ КОМЕРЦІЙНОГО БАНКУ
1.1 Економічна сутність та класифікація активів комерційного банку

Проблема управління активами банківської установи залишається актуальною так, як їх вплив на фінансовий менеджмент є достатньо помітним. Безумовно, за сучасних умов розвитку банківської діяльності головні завдання полягають у пошуку реальних шляхів мінімізації ризиків та отримання достатніх прибутків для збереження коштів вкладників і підтримання життєдіяльності банку.
У більшості випадків активи банку вчені-економісти розглядають з позиції їх видової класифікації, яка висвітлена у встановленій формі фінансової звітності. Проте, звернення до глосарію економічних термінів [1], який складено фахівцями банків України показало, що активи банку варто трактувати наступним чином «…це накопичені протягом діяльності банку ресурси, які в майбутньому приносять економічну вигоду і призводять до припливу грошових коштів у банківську установу». Це визначення трактується і в П(С)БО1. Крім того, автори глосарію розширюють межі тлумачення даної категорії шляхом висвітлення певних вимог до неї. На їх погляд під активами як понятійної категорії слід розуміти будь-який об'єкт, право контролю якого закріплене за банком, який відповідає хоча б одній з таких вимог: по-перше, приносить доход банківській установі та по-друге, може бути обмінений на інший об'єкт, який у свою чергу буде приносити доход банківській установі [3]. Цієї ж точки зору дотримується у своїй праці І.М. Парасій-Вергуненко [4].
В енциклопедії банківської справи України [1,с.14; 5] пропонують укладачі «…під банківськими активами розуміти ресурси банку, а саме засоби, що класифікуються за напрямками розміщення і використовуються з метою одержання прибутку». В свою чергу, фінансово-економічний словник деталізує інформацію з позиції загального трактування поняття «Активи», стверджуючи той факт, що категорія у перекладі з латинської мови «activus» розглядається як діяльний або дієвий [6]. Окрім того, банківські активи визначаються як «…накопичені упродовж діяльності банку ресурси, які у майбутньому дають економічний зиск і сприяють припливу грошових коштів у банківську установу».
Обумовлюючи вище викладене, можна вважати, що достатньо змістовне трактування активів балансу комерційного банку висвітлено в праці А.М. Герасимовича, М.Д. Алексеєнко та І.М. Парасій-Вергуненко [7]. Автори чітко зазначають, що активи балансу мають розглядатися з двох основних позицій рис.1.

Рис. 1.1 Структурно-логічна схема взаємозв’язку ключових позицій визначення активів балансу банку
Розглянуті змістовні характеристики вченими-економістами категорії «Активи банку» надають можливість окреслити спільні характерні риси: це ресурси, які здатні забезпечити стратегічний розвиток комерційного банку та вплинути на його конкурентноздатність в майбутньому; активи банку здатні сприяти зростанню економічної вигоди в залежності від функціонування конкретного стратегічного рішення щодо операцій з різними банківськими продуктами та активи банку беруть участь у формуванні фінансової політики розвитку із урахуванням елементів моніторингу за їх протіканням.
Отже, активи - це ресурси, що контролюються банком як результат минулих подій, використання яких, ймовірно, сприятиме в майбутньому зростанню економічної вигоди. Іншими словами, це економічні ресурси, що перебувають у розпорядженні банку, використання яких, ймовірно, принесе в майбутньому доход. Активи виступають у вигляді основних засобів, готівки в національній або іноземній валюті в касі банку, заборгованості за позиками, цінних паперів, які знаходяться в портфелі банку тощо.
З метою систематизації, поглиблення вивчення даної категорії і отримання нової інформації щодо сутності активів, класифікуємо їх за такими ознаками:
— видами операцій;
— строками розміщення;
— ступенем ліквідності;
— ступенем ризику;
— впливом на рівень дохідності банку.
Нині не існує єдиної загальноприйнятої системи класифікації банківських операцій. Різноманітні пропозиції класифікацій банківських операцій обумовлені різницею в критеріях, за якими відбувається та чи інша класифікація.
А. Мороз [10] класифікує банківські операції за критерієм відображення окремих банківських операцій у статтях в балансі банку. Залежно від того, в якій частині балансу вони обліковуються, їх поділяють на пасивні та активні. До активних операцій банку, за цією класифікацією, належать: операції з вкладенням банківських ресурсів у грошові кошти в готівковій і безготівковій формах з метою підтримання ліквідності банків; розрахункові операції, пов’язані з платежами клієнтів; касові операції з прийманням і видаванням готівки; кредитні операції, пов’язані з наданням кредитів різних форм і видів юридичним, фізичним особам, банкам; інвестиційні операції з вкладанням банківських ресурсів у цінні папери (акції, державні та корпоративні облігації) на тривалий строк; фондові операції з купівлі-продажу цінних паперів; валютні операції з купівлі-продажу іноземної валюти на внутрішньому та міжнародному валютному ринках; депозитні операції з розміщення тимчасово вільних ресурсів банку в депозити НБУ та в інших банках; операції з купівлі-продажу банківських металів на внутрішньому та міжнародному валютних ринках; операції з придбання основних засобів, матеріальних та нематеріальних активів.
Класифікуючи активи за видами операцій, Вовчак О.Д. пропонує виділити п’ять категорій, схему зображено на рис.1.2[9].

Рис. 1.2 Класифікація активів за видами операцій

О. Петрук [11] також проводить класифікацію банківських операцій за відображенням їх у балансі банку, поділяючи їх на пасивні й активні банківські операції. Активні банківські операції – це операції, шляхом яких банки розміщують наявні ресурси для отримання прибутку і підтримання ліквідності. На відміну від А. Мороза, О. Петрук здійснює додаткову класифікацію активних, а не пасивних банківських операцій. Так, за економічним змістом активні операції він поділяє на: обліково-позикові (кредитні), розрахункові, касові, інвестиційні, фондові й гарантійні.
За строками розміщення банківських ресурсів
Категория: Дипломные работы | Добавил: opteuropa | Теги: КВАЛІФІКАЦІЙНА РОБОТА, Управління активами комерційного ба, скачать безплатно
Просмотров: 763 | Загрузок: 38 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Украина онлайн

Рейтинг@Mail.ru

подать объявление бесплатно