Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS
Четверг, 30.11.2023


Главная » Файлы » Доклады » Доклады

Виникнення парашуту. Історія його вдосконалення
[ Скачать с сервера (50.5 Kb) ] 06.03.2018, 00:32
Ідея парашута, пристрою для безпечного спуска з великої висоти, з'явилася задовго до польоту першої повітряної кулі, не говорячи вже про літак. Однак назва "парашут" прийшло в техніку значно пізніше народження ідеї.
Зі стародавніх переказів, легенд, розповідей мандрівників середньовіччя відомо про використання пристроїв, що нагадують парасолі, для стрибків з веж і обривів. Жителі Китаю, Африки і південно-східної Азії ще в далекій давнині добре знали про гальмуючі властивостях увігнутих поверхонь. Демонстрації стрибків з парасолями влаштовувалися на святах і циркових представленнях.
От як описував один іспанський мандрівник такі стрибки, бачені їм в одному з негритянських племен: "Нам розстелили на землі звірячі шкіри, і ми за запрошенням вождя сіли. Вождь сів поруч з нами, указуючи жестом на пагорб і щось швидко пояснювати. Отут ми побачили, як на цьому пагорбі з'явилося кілька людей з великими парасолями з пальмових галузей. І от, за знаком вождя, один за одним з обриву стрибали люди, тримаючи в руках парасолі й опускалися на зелену галявину під гучні схваленнях вождя і його свити".
Опис благополучних стрибків з великої висоти можна знайти в роботах давньоримських письменників Апулея й Овідія. Однак лише в кінці 15 століття з'явився перший технічний проект парашута. Запропонував його великий італійський учений інженер і художник Леонардо да Вінчі. Цей винахід явився результатом численних експериментів і спостережень ученого над поведінкою падаючих картонних фігур різноманітної форми.
У збірнику рукописів Леонардо да Вінчі "атлантичному кодексі" серед інших конструкцій приведений ескіз парашута з куполом у формі чотиригранної піраміди. Учений писав: "Якщо в людини є намет із прокрахмаленного полотнини, шириною в 12 ліктів і висотою в 12, він зможе кидатися з будь-якої висоти без небезпеки для себе". З огляду на, що довжина ліктя приблизно 0,6 м, площа купола парашута в основі складає більш 50 квадратних метрів, тобто була і справді достатньої для безпечного спуску. Чи проводив да Вінчі які-небудь досвіди зі своїм парашутом чи обмежився лише ескізом і коротким описом його, невідомо.
Наступний проект цілком працездатного парашута з'явився близько 1617 року, коли у Венеції вийшла книга "Нові машини..." єпископа Фауста Веранцио. Серед різних технічних новинок і чудових споруджень у книзі дані опис і малюнок парашута з куполом квадратної форми. До краю купола ("вітрила", по термінології автора книги) були прикріплені до чотирьох однакових ціпків, а до кутів прив'язані чотири мотузки, які служили стропами. Художник зобразив парашут у момент спуска на ньому людини, що зробила стрибок з високої вежі.
Практичної потреби в парашуті в часи Веранцио і тим більше Леонардо да Вінчі ще не було.
Зовсім в іншій обстановці почав працювати французький хімік і механік Луї Себастьян Ленорман, що запропонував у 1783 році свою конструкцію парашута. У той рік у небо на повітряній кулі, наповненій теплим повітрям, монгольф'єрі, піднялися перші повітроплавці. Загроза повітряних катастроф (і вони незабаром пішли) стала реальною.
Про проекти парашутів Леонардо да Вінчі і Фауста Веранцио Ленорман, скоріше всього, не знав. Його парашут мав конусоподібну форму, був зшитий з полотнини і для зменшення повітропроникності обклеєний з середини папером. Кілька десятків тонких строп сходилися до сидіння, сплетеному з вербових лозин.
Ленорман увів також термін "парашут" (від французьких слів para - запобігти і chute - падіння), до того не вживався.
Ніхто з повітроплавців так і не скористався винаходом Ленормана, хоча успішні досвіди з тваринами (винахідник скидав їх на своєму парашуті з балкона обсерваторії в Монпелье з висоти 26 метрів) довели його надійність.
Першим з "людей повітря", що звернули увагу на парашут, був відомий французький повітроплавець Жан Пьер Бланшар. У 1784 році він додав до повітряної кулі парашут, купол якого мав спиці і висів під кулею цілком розкритим. На цій кулі Бланшар зробив чудовий політ, досягши висоти 4000 метрів і, протримавши в повітрі більш години, однак спусків зі своїм твердим парашутом він не робив і незабаром від нього відмовився.
Але ідея Бланшара виявилася дуже плідною. Парашут став досить зручним і надійним засобом порятунку, коли з нього були вилучені спиці, зовсім не потрібні і лише обтяжливі, що ускладнювали конструкцію. Цей важливий крок був зроблений співвітчизником Бланшара повітроплавцем Андре Жаком Горнереном, що прославився сміливими польотами. М'який купол парашута, що зшили із шовкової тканини - тавти, він також підвісив унизу, під кулею. Кошик, у якому знаходився повітроплавець, прикріплювалася до сторп парашута. На чотирьох центральних стропах висів легкий дерев'яний обруч, що не дозволяв крайці купола стулятися і полегшував процес розкриття парашута. Для того щоб відокремити парашут, випливало перерізати мотузку, що з'єднувала купол парашута з балоном кулі.
Ризикований експеримент був зроблений самим Гарнереном 22 жовтня 1797 року в Парижі на очах численних глядачів. "Це виглядало настільки жахливо, особливо все падіння, що прискорювалося, - розповідав очевидець академік Ж. Лаланд, - що лемент пронісся в юрбі". Але парашут швидко розкрився і відважний повітроплавець розмахуючи національним прапором, почав повільно наближатися до землі.
Це був перший стрибок повітроплавця з парашутом. Пізніше Гарнерен зробив безліч стрибків. Для зменшення розгойдування при спуску він зробив у центрі купола парашута полюсний отвір і на практиці довів його корисність. Парашут Гарнерена багато десятиліть використовувався повітроплавцями різних країн майже без зміни.
Улітку 1803 року жителі Петербурга довідалися про приїзд у столицю знаменитого Гарнерена. Перший його поле 20 червня удався на славу. Через місяць Гарнерен почав у Петербурзі друга повітряна подорож (разом з генералом С.Л.Львовим). Потім він відправився в Москву і там ще раз піднявся на повітряній кулі.
Сам Гарнерен у Росії з парашутом не стрибав. Зробив це його учень повітроплавець Олександр. 26 вересня 1804 року він зробив такий стрибок у Петербурзі. Стрибав Олександр і в Москві, піднімаючи в повітря з Нескучного саду.
Після Олександра в 1805 - 1806 роках у Петербурзі і Москві робив стрибки француз Мишо. При цьому він використовував так званий подвійний (двухкупольный) парашут свого вчителя Е. Г. Робертсона. Стрибки вдалися.
Парашутизм розвивалося як видовище, як своєрідні циркові вистави під відкритим небом. Разом з тим поступово закладалися й основи теорії парашута, а винахідники шукали шляхи його удосконалювання.
Навесні 1882 р. на одному з засідань 7-ого Повітроплавального відділу Російського технічного товариства поручик М. Кишень доповідав про винайдений їм "керований парашут".
На початку 90-х років дослідженням стійкості парашута займався талановитий вчений А. Х. Репман. Його парашут не мав полюсного отвору, але був постачений додатковою поверхнею - відігнутими нагору полями навколо купола, що і робили зниження парашута більш стійким.
У ті ж роки парашут оригінальної конструкції запропонував російський інженер Н. Ф. Ягн. Він також відмовився від полюсного отвору в парашуті, а підкупольний простір розділив вертикальними матерчатими перегородками на чотири сектори. Ці перегородки служили своєрідним гальмом і швидко гасили коливання парашута.
У 80-х роках минулого століття став застосовуватися новий спосіб підвіски парашута до повітряної кулі. Купол весел не внизу, а збоку, на рівні екватора повітряної кулі, прикріплений до сітки за допомогою простого пружинного затиску. Стропи парашута йшли до дерев'яного кільця. До цього ж кільця прив'язувалася і примітивна "підвісна система" - мотузкова петля, що повітроплавець, що сидів на трапеції, просмикував під мишки. Піднявшись за допомогою повітряної кулі на достатню висоту, парашутист зіскакував із трапеції і силою своєї ваги зривав парашут. Через секунду - іншу купол парашута наповнявся повітрям, і починався уповільнений спуск.
Величезний внесок у розвиток парашута вніс Гліб Євгенович Котельников. Він ввійшов в історію техніки як винахідник першого у світі авіаційного ранцевого парашута.

Століття авіації.
Авіація била всі нові рекорди висоти. Однак ці результати досягалися дорогою ціною: поруч з повідомленнями про рекордні польоти часто друкувалися повідомлення про трагічну загибель авіаторів. Число авіаційних катастроф росло разом з досягненнями авіації.
Категория: Доклады | Добавил: opteuropa | Теги: КОНТРОЛЬНА, скачати доповідь, магістерська, дипломн, курсач, доповідь з права., реферат з біології, лабораторна робота, курсовая работа, курсова
Просмотров: 402 | Загрузок: 11 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Украина онлайн

Рейтинг@Mail.ru

подать объявление бесплатно