Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS
Суббота, 04.05.2024


Главная » Файлы » Курсовые работы » Курсовые проекты

Теоретичні основи обліку, аналізу та аудиту нематеріальних активів
[ Скачать с сервера (1.39 Mb) ] 18.01.2018, 15:55
Зміст
ВСТУП 3
РОЗДІЛ І. ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКУ НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ НА ПУБЛІЧНОМУ АКЦІОНЕРНОМУ ТОВАРИСТВІ «ШОСТКИНСЬКИЙ ХЛІБОКОМБІНАТ», ФІНАНСОВИЙ, УПРАВЛІНСЬКИЙ ТА ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК 14
1.1. Організація облікового процесу в публічному акціонерному товаристві «Шосткинський хлібокомбінат» та коментар його облікової політики 14
1.2. Фінансовий, управлінський та податковий облік нематеріальних активів 19
Фінансовий облік нематеріальних активів 19
Управлінський облік нематеріальних активів 28
Податковий облік нематеріальних активів 29
1.3. Відображення в фінансовій, податковій та статистичній звітності інформації про нематеріальні активи 30
1.4. Сучасні комп’ютерні технології ведення обліку нематеріальних активів Ошибка! Закладка не определена.
РОЗДІЛ IІ. ЕКОНОМІЧНИЙ АНАЛІЗ ДІЯЛЬНОСТІ ПАТ «ШОСТКИНСЬКИЙ ХЛІБОКОМБІНАТ» ТА АНАЛІЗ ЙОГО НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ ОШИБКА! ЗАКЛАДКА НЕ ОПРЕДЕЛЕНА.
2.1. Аналіз основних техніко-економічних показників діяльності ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат» за 2010-2011 роки 33
2.2. Аналіз фінансового стану підприємства 36
2.3. Теоретичні основи та практичний економічний аналіз нематеріальних активів ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат» 46
2.4. Сучасні комп’ютерні технології ведення економічного аналізу нематеріальних активів та виклад їх практичного застосування 54
РОЗДІЛ ІІІ. ВНУТРІШНІЙ І ЗОВНІШНІЙ АУДИТ НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ ТА ДЕРЖАВНИЙ КОНТРОЛЬ ЗА ДОТРИМАННЯМ ЧИННОГО ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ З ЇХ ОБЛІКУ ОШИБКА! ЗАКЛАДКА НЕ ОПРЕДЕЛЕНА.
3.1. Теоретичні основи, практичний внутрішній та зовнішній аудит нематеріальних активів 59
3.2. Експрес-аудит фінансової звітності ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат» 67
3.3. Державний контроль, ревізія та відповідальність за недотримання чинного законодавства України з обліку нематеріальних активів 72
ЗАГАЛЬНІ ВИСНОВКИ І ПРОПОЗИЦІЇ 78
ПЕРЕЛІК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 82
Додатки…….………………………………………………………………………………88


ВСТУП
Зростання конкурентоспроможності підприємств передбачає ефективне використання природних, матеріальних, трудових та фінансових ресурсів. Водночас дедалі більшу роль відіграють нематеріальні активи, частка яких у структурі активів суб'єктів підприємницької діяльності постійно зростає. Наявність нематеріальних активів у складі ресурсів підприємства збільшує ринкову вартість підприємств, підвищує інвестиційну привабливість та забезпечує захист їхніх прав.
За даними Державного департаменту інтелектуальної власності, станом на 01.02.2010 року (з 1992 року) лише на об'єкти промислової власності зареєстровано 279771 охоронний документ. Трансформація постіндустріального суспільства в суспільство знань передбачає створення інноваційної моделі, основною складовою якої є інтелектуальний капітал як сукупність нематеріальних ресурсів.
Нематеріальні активи є однією з найменш вивчених категорій вітчизняної бухгалтерської методології. Це, по-перше, пов'язано із недостатнім досвідом її використання у зв'язку із радянськими коренями вітчизняної облікової науки, а, по друге, з недостатністю приділення уваги проблемам бухгалтерського обліку нематеріальних активів в Україні.
Проблеми та особливості обліку та аудиту нематеріальних активів на підприємствах є предметом наукових досліджень багатьох вітчизняних та закордонних вчених, зокрема І. М. Бойчук, Ф. Ф. Бутинця, В. П. Завгороднього, І. І. Пилипенка, С. Ф. Покропивного, К. Стендфілда, Н. М. Ткаченко, Л. М. Чернелевського, А. Торре та ін Критичний аналіз існуючих теоретико-методологічних основ і практичної багатоаспектності обліку цього виду активів, який міститься в роботах зазначених авторів, дає підстави для подальшої розробки методології та практики бухгалтерського обліку нематеріальних активів.
Метою дипломної роботи є дослідження організації обліку, економічного аналізу та аудиту нематеріальних активів на підприємствах харчової промисловості.
Відповідно до мети були визначені наступні завдання:
– надати характеристику організації обліку на підприємстві та проаналізувати його облікову політику;
– дослідити методику організації фінансового обліку нематеріальних активів;
– вивчити порядок відображення у фінансовій звітності інформації про нематеріальні активи;
– охарактеризувати можливості застосування сучасних комп’ютерних технологій при веденні обліку нематеріальних активів;
– проаналізувати виробничо-господарську діяльність та фінансово-майновий стану об’єкта дослідження;
– дослідити теоретичні основи та практичні засади економічного аналізу нематеріальних активів;
– показати можливості застосування сучасних комп’ютерних технологій проведення економічного аналізу нематеріальних активів;
– вивчити теоретичні основи та практичні засади внутрішнього та зовнішнього аудиту нематеріальних активів;
– провести експрес-аудит фінансової звітності підприємства;
– охарактеризувати напрямки державного контролю, ревізії та відповідальність за недотримання чинного законодавства України з обліку нематеріальних активів.
Об'єктом дослідження в роботі є система організації обліку, аналізу та аудиту нематеріальних активів у публічному акціонерному товаристві «Шосткинський хлібокомбінат».
Предметом вивчення роботі є процес обліку, аналізу та аудиту нематеріальних активів у ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат».
Для досягнення поставленої мети застосовувався комплекс методів фінансово-економічного аналізу: абстрактно-логічний, порівняльний, коефіцієнтний, вертикальний (структурний) і горизонтальний (часовий) фінансовий аналіз, методи аналітичного групування та узагальнення; графічний; статистичний.
Теоретичною і методологічною основою дослідження, поряд з розробками українських економістів, положеннями і стандартами, чинним законодавством стали монографії і праці зарубіжних вчених, періодичні видання і спеціальна література з економічного та фінансового аналізу, фінансова звітність підприємства.
Робота ґрунтується на матеріалах первинного обліку, бухгалтерської, статистичної та спеціальної звітності підприємства публічного акціонерного товариства «Шосткинський хлібокомбінат».
Публічне акціонерне товариство «Шосткинський хлібокомбінат» знаходиться у м. Шостка Сумської обл.. Юридичний адрес місцерозташування підприємства та його виробничих потужностей: 41100, Україна, Сумська обл., м. Шостка, вул. Шевченка, 53. ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат занесений до єдиного державного реєстру підприємств, організацій, установ (ЄДРПОУ) за номером 00379494. Форма власності колективна.
ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат» будо прийнято до експлуатації у 1978 році. За роки існування підприємство неодноразово змінювало організаційно-правову форму господарювання. У 1994 році підприємство було приватизоване і до 2011 року існувало у формі відкритого акціонерного товариства.
Виробнича потужність підприємства згідно проекту складає 73 тонни хлібобулочних та 3 тонни кондитерських виробів на добу.
Основними напрямками діяльності підприємства згідно Статуту є:
- торговельно-комерційна та посередницька діяльність;
- виробництво хлібобулочних, кондитерських, макаронних виробів та харчових концентратів;
- закупівля сільськогосподарських продуктів та сировини у населення та інших товаровиробників.
У 2010 році ТОВ «Контакт-Плюс» орендувало виробничі потужності ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат». На даний час підприємство є посередником при торгівлі хлібобулочними та кондитерськими виробами, виробленими ТОВ «Контакт-Плюс» на його виробничих потужностях.
Основна продукція, що виготовляється на виробничих потужностях підприємства: хліб; бублики; бубличні вироби; сухарі здобні; сухарі панірувальні; торти; тістечка; печиво; пряники; кекси; макаронні вироби.
Крім здавання в оренду власних виробничих потужностей, ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат» має власну роздрібну мережу: 5 магазинів та 6 кіосків. Через мережу роздрібної торгівлі підприємства реалізуються продукти харчування, напої (в т.ч. алкогольні) та тютюнові вироби. Згідно вимог діючого законодавства підприємство має відповідні ліцензії та патенти, які обліковуються у складі його нематеріальних активів.
Організаційна структура управління ПАТ „Шосткинський хлібокомбінат" наведена на рис. 1.
Вищим органом управління підприємством є загальні збори акціонерів. До їх компетенції належать: визначення основних напрямків діяльності підприємства, затвердження та зміни його статуту, затвердження річних результатів діяльності. Прийняття рішення здійснюється шляхом голосування; кількість голосів акціонера залежить від кількості акцій, що йому належить.
Спостережна рада акціонерного товариства обирається загальними зборами з числа акціонерів. До її компетенції належать: контроль за діяльністю виконавчих органів, затвердження планів розвитку підприємства та інші повноваження, делеговані загальними зборами.
Виконавчим органом ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат» є правління акціонерного товариства. Його склад формується з найманих працівників. Правління ПАТ здійснює поточне оперативне управління підприємством.
Нагляд за поточною діяльністю підприємства здійснює ревізійна комісія.
Організацією найму персоналу, роботою з ним займається заступник директора з кадрових питань.
До компетенцій головного бухгалтера належить управління фінансами підприємства та організація облікового процесу.
Головний економіст є забезпечує техніко-економічний аналіз діяльності підприємства, визначення оптових цін на хлібобулочні та кондитерські вироби, здійснює контроль за дотриманням норм витрат сировини та матеріалів і виходу готової продукції, складає оперативну та статистичну звітність.



Рис. 1. Організаційна структура ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат»

Головний технолог ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат» несе відповідальність за організацію виробничого процесу та підпорядкування його діючим стандартам та технологіям.
Організацією роботи ремонтно-механічного, енергетичного та транспортного господарства займається головний інженер підприємства.
ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат» має свою виробничу структуру. Вона об’єднує працюючих, знаряддя і предмети праці та інші елементи, які необхідні для забезпечення безперервності виробничого процесу. Виробнича структура ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат» представлена на рис. 2.

Рис. 2. Виробнича структура ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат»

Виготовлення готової продукції здійснюється виробничими цехами підприємства – хлібобулочним, кондитерським та макаронним.
Складське господарство є основним ланцюгом у забезпеченні безперервності виробничого процесу: зі складу здійснюється постачання необхідних у виробництві сировини та матеріалів, прийомка, зберігання та відпуск споживачам готової продукції
Чільне місце у забезпеченні життєдіяльності підприємства належить ремонтно-механічній, енергетичній та транспортній службі.
Головною метою діяльності ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат» є задоволення потреб споживачів у високоякісних хлібобулочних, кондитерських та макаронних виробах і отримання прибутку від здійснення оперативної, фінансової та інвестиційної діяльності.
За даними статистичної звітності, у 2011 році середньооблікова чисельність працівників ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат» складала 26 осіб, із них 16 осіб – штатні працівники та 10 – позаштатні (залучені для виконання робіт за договорами).
Згідно фінансової звітності підприємства, за 2011 рік чистий дохід від реалізації продукції склав 30833 тис. грн., що на 6,6% більше показника минулого року.
У складі об’єктів обліку ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат» слід виділити облік нематеріальних активів як важливу ділянку фінансового обліку..
В сучасних умовах поступова постіндустріалізація вітчизняної економічної системи обумовлює необхідність додаткового обґрунтування і уточнення сутності нематеріальних активів, оскільки саме нематеріальні ресурси виступають основним фактором формування конкурентних переваг підприємств на ринку, що сприяють підвищенню ефективності їх господарської діяльності.
Можна виділити три підходи для розкриття сутності нематеріальних активів в широкому розумінні, які наведені на рис. 3.

Рис. 3. Підходи до розуміння сутності нематеріальних активів

Використання кожного з таких підходів дозволяє встановити специфіку розуміння нематеріальних активів в юридичній, економічній та бухгалтерський сфері.
Юридична сутність нематеріальних активів передбачає розгляд нематеріальних активів як майна, тобто сукупності виключних і невиключних майнових прав на нематеріальний актив. Критерієм ідентифікації нематеріальних активів в даному випадку виступає наявність права власності на них. Трактування нематеріальних активів з юридичної точки зору наводиться в нормативних актах, наведених в табл. 1.
До нематеріальних активів з юридичної точки зору відносяться майнові права на результати інтелектуальної діяльності, прирівняні до них за правовим режимом засоби індивідуалізації юридичних осіб, товарів, робіт та послуг (фірмові та комерційні найменування, торгові марки, знаки для товарів та послуг), а також інші подібні майнові права.


Таблиця 1
Поняття “нематеріальні активи” в юридичних нормативних актах
№ з/п Джерело Визначення
1 Закон України "Про державне регулювання діяльності у сфері трансферу технологій" [3] Нематеріальний актив - об'єкти інтелектуальної, у тому числі промислової, власності, а також інші аналогічні права, визнані в порядку, встановленому законодавством, об'єктом права власності (ст. 1)
2 Податковий кодекс України [5] Нематеріальні активи - право власності на результати інтелектуальної діяльності, у тому числі промислової власності, а також інші аналогічні права, визнані об'єктом права власності (інтелектуальної власності), право користування майном та майновими правами платника податку в установленому законодавством порядку, у тому числі набуті в установленому законодавством порядку права користування природними ресурсами, майном та майновими правами (ст. 14)

Юридичний підхід покладений в основу розуміння нематеріальних активів в бухгалтерських нормативних актах, що, на нашу думку, не дозволяє відобразити в бухгалтерському обліку всі наявні нематеріальні ресурси підприємства - весь його інтелектуальний капітал, та, відповідно, перешкоджає ефективному управлінню підприємством в умовах розвитку постіндустріальної економіки.
Актуальним напрямом досліджень в даній сфері є визнання в якості нематеріальних активів не лише об'єктів, на які наявні всі виключні права, а також і нематеріальних ресурсів підприємства, на які наявні лише окремі майнові права, наприклад, право володіння чи користування.
Економічна сутність нематеріальних активів передбачає розгляд нематеріальних активів як економічних ресурсів. Критерієм ідентифікації нематеріальних активів в такому випадку виступає здатність контролю над ними. Для цього не обов'язково мати на нього всі права, достатньо мати лише доступ.
Згідно економічного підходу під нематеріальними активами слід розглядати як виключні, так і невиключні майнові права. Даний підхід передбачає розгляд нематеріальних активів як сукупності нематеріальних активів (згідно чинних нормативних актів), які не є результатами інтелектуальної діяльності та інтелектуального капіталу підприємства.
Бухгалтерська сутність нематеріальних активів передбачає розгляд нематеріальних активів з позиції бухгалтерських нормативних актів (табл. 2).

Таблиця 2
Поняття «нематеріальні активи» в бухгалтерських нормативних актах
№ з/п Джерело Визначення
1 П(С)БО 8 «Нематеріальні активи» [12] Нематеріальний актив немонетарний актив, який не має матеріальної форми та може бути ідентифікований
2 Наказ «Про затвердження Інструкції з бухгалтерського обліку необоротних активів бюджетних установ» [19] Нематеріальні активи - активи, що не мають фізичної та/або матеріальної форми незалежно від вартості і використовуються установою в процесі виконання основних функцій більше одного року (п. 4.1)
3 Наказ «Про затвердження Методичних рекомендацій обліку нематеріальних активів кіновиробництва» [20] Нематеріальний актив немонетарний актив, який не має матеріальної форми, може бути ідентифікований (відокремлений від підприємства) або утримується підприємством з метою використання протягом періоду більше одного року (або одного операційного циклу, якщо він перевищує один рік) для виробництва, торгівлі, в адміністративних цілях чи надання в оренду іншим особам

Базовим серед наведених визначень є визначення з П(С)БО 8 «Нематеріальні активи», згідно якого для визнання певного нематеріального ресурсу в якості нематеріального активу в обліку, враховуючи критерії визнання активу загалом, необхідно, щоб такий ресурс:
• був контрольований підприємством в результаті минулих подій;
• при його використанні призводив до отримання економічних вигод в майбутньому;
• відповідав ознаці немонетарності, тобто неможливості швидкого перетворення на гроші;
• не використовувався для продажу.
Отже, в бухгалтерському обліку наявні чіткі критерії визнання нематеріальних активів, які обмежують розуміння нематеріальних активів згідно економічного підходу, та, в свою чергу, базуються на юридичному підході.
Відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» бухгалтерський облік — процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень. Метою ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства [1].
В умовах здійснення ринкової економіки задекларована мета є гарантією успішності бізнесу, отримання коштів вітчизняних та іноземних інвесторів, дотримання прав акціонерів, учасників товариств. Відповідно до ст. 139 Господарського кодексу України до складу майна підприємства включаються нематеріальні активи, ст. 115 Цивільного кодексу України передбачає можливість внесення до статутного капіталу господарського товариства майнові чи інші відчужувані права [4].
Відповідно до П(С)БО 8 «Нематеріальні активи» (далі — П(С)БО 8) нематеріальним визнається немонетарний актив, який не має матеріальної форми та може бути ідентифікова¬ний [12]. Чинним законодавством передбачається наявність двох критеріїв, яким повинен відповідати нематеріальний актив: відсутність матеріальної форми та можливість ідентифікації. Зауважимо, що такий підхід існував не завжди. У П(С)БО 8 в редакції від 16.03.2005 року зазначалась наявність двох додаткових критеріїв, яким мав відповідати нематеріальний актив: можливість використання протягом періоду більше одного року (або операційного циклу, якщо він перевищував один рік) та мети використання (для виробництва, торгівлі, в адміністративних цілях чи надання в оренду іншим особам). Дефініція в редакції П(С)БО 8 від 16.03.2005 року суттєво обмежувала коло об'єктів, права на які за своєю юридичною природою та економічним змістом належали до нематеріальних активів, але не могли бути до них віднесені, у зв'язку із невідповідністю сукупності зазначених критеріїв. Також визначення нематеріального активу в редакції П(С)БО 8 від 16.03.2005 р. суперечило з визначенням, що міститься в Міжнародному стандарті фінансової звітності: IAS 38 «Intangible assets». З метою гармонізації законодавства та приведення його у відповідність з світовими стандартами Наказом Міністерства фінансів України № 901 від 08.07.2008 року до визначення нематеріального активу були внесені зміни.
Бухгалтерській облік нематеріальних активів ведеться щодо кожного активу за групами — сукупністю однотипних за призначенням та умовами використання прав на об'єкти. Згідно з п. 5 П(С)БО 8 нематеріальні активи поділяються на такі групи:
• права користування природними ресурсами;
• права користування майном;
• права на комерційні позначення;
• права на об'єкти промислової власності;
• авторське право та суміжні з ним права;
• незавершені капітальні інвестиції в нематеріальні активи;
• інші нематеріальні активи.
Існують такі шляхи надходження нематеріального активу на підприємство: придбання, отримання та як результат власної розробки суб'єкта господарювання. Вимоги, які ставляться до нематеріального активу, що придбаний або отриманий: ймовірність одержання майбутніх еконо¬мічних вигод, пов'язаних із використанням та можливість достовірного визначення вартості. Нематеріальний актив, отриманий у процесі власної розробки суб'єктом господарювання, повинен додатково відповідати вимозі «намір, технічна можливість та ресурс для доведення його до стану придатності або використання».
За двадцять років існування України термін амортизації немате¬ріальних активів змінювався декіль¬ка разів. Відповідно до п. 50 Поста¬нови КМУ від 03.04.1993 № 250 «Положення про організацію бух¬галтерського обліку та звітності в Україні» він становив 10 років. З прийняттям у 2000 р. національних стандартів бухгалтерського обліку він був подовжений до 20 років, і тільки в 2008 році, редакцією П(С)БО від 05.03.2008 р., визначен¬ня терміну нарахування амортизації перейшло до повноважень суб'єкта господарювання. Згідно з п. 25 П(С)БО 8 нарахування амортизації нематеріальних активів (крім по¬стійного користування земельною ділянкою) здійснюється протягом строку їх корисного використання, який встановлюється підприємством при визнанні цього об'єкта активом. Не підлягають амортизації нематері¬альні активи з невизначеним стро¬ком корисного використання. Відпо¬відно до п. 26 П(С)БО 8 при визначен¬ні строку корисного використання об'єкта враховують чинники, які відображено в табл. 3.
Таблиця 3
Чинники, що враховуються при визначенні строку корисного використання нематеріального активу за національним та міжнародним законодавством
П(С)БО 8 IAS 38
1 2
строк корисного використання подібних активів типові життєві цикли продукту для активу та відкрита інформацію щодо строків корисної експлуатації активів подібного типу, що їх використо¬вують у подібний спосіб
моральний знос технічне, технологічне та інші види старіння
правові або інші подібні обме¬ження щодо строків його вико¬ристання період контролю над активом та юри-дичні або подібні до них обмеження використання активу, такі як дати закінчення строку пов'язаних з ним угод про оренду
очікуваний спосіб використан¬ня нематеріального активу під¬приємством очікуваний спосіб використання активу суб'єктом господарювання та спроможність іншої групи управ¬лінського персоналу ефективно управляти активом
залежність строку використан¬ня нематеріального активу від строку корисного використан¬ня інших активів підприємства залежність строку корисної експлуа¬тації активу від строку корисної екс¬плуатації інших активів суб'єкта гос¬подарювання
стабільність галузі, в якій функціо¬нує актив, та зміни ринкового попиту на продукти чи послуги, які є резуль¬татом експлуатації
очікувані дії конкурентів або потен¬ційних конкурентів

1 2
рівень видатків на обслуговування, необхідних для отримання очікува¬них майбутніх економічних вигід від активу, та здатність і намір суб'єкта господарювання досягти такого рівня

Критерії «очікуваний спосіб використання нема¬теріального активу підприємством» та «залежність строку використання нематеріального активу від строку корисного використання інших ак¬тивів підприємства», що внесені до П(С)БО 8 змінами у 2008 році, доз¬воляють виокремити нематеріальні активи з невизначеним та визначе¬ним строком амортизації та дозволи¬ти встановити економічно обґрунто¬ваний термін корисного використан¬ня нематеріального активу. Зазначе¬ний поділ, скасування строковості амортизації нематеріальних активів характеризують позитивні кроки у розвитку національного законодав¬ства та наближення його до світових стандартів.
Отже, національне законодавство чітко визначає перелік об'єктів, які належать до нематеріальних акти¬вів, умови їх визнання та амортиза¬ції.
Таким чином, облік нематеріальних активів є важливою ділянкою фінансового обліку на підприємствах взагалі та в харчовій промисловості зокрема.


РОЗДІЛ І. ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКУ НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ У ПУБЛІЧНОМУ АКЦІОНЕРНОМУ ТОВАРИСТВІ «ШОСТКИНСЬКИЙ ХЛІБОКОМБІНАТ», ФІНАНСОВИЙ, УПРАВЛІНСЬКИЙ ТА ПОДАТКОВИЙ ОБЛІК
1.1. Організація облікового процесу в публічному акціонерному товаристві «Шосткинський хлібокомбінат» та коментар його облікової політики
Бухгалтерський облік у ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат» ведеться згідно Положень (стандартів) бухгалтерського обліку, які регулюють методологічні засади ведення обліку окремих об’єктів — активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій. Ці положення (стандарти) є основними нормативними актами, які регулюють методологічні основи обліку.
Для забезпечення здійснення фінансового обліку на публічному акціонерному товаристві «Шосткинський хлібокомбінат» створена бухгалтерська служба на чолі з головним бухгалтером. Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом установленого терміну, але не менше трьох років, несе головний бухгалтер ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат» Боброва Т.М.
На рис. 1.1 показано організаційну структуру бухгалтерії ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат».

Рис. 1.1. Організаційна структура бухгалтерії ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат»

Функціональні обов’язки працівників бухгалтерії ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат» визначаються їх посадовими інструкціями. Їх коротка характеристика наведена в таблиці 1.1.
Таблиця 1.1
Функції бухгалтерських працівників
Посада Функціональні обов’язки за посадовою інструкцією
Головний бухгалтер дотримання встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складанням і поданням у встановленні строки фінансової звітності, здійснює контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій
Заступник головного бухгалтера Зведення даних до Головної книги, облікових регістрів, складання фінансової звітності
Бухгалтер по обліку готової продукції відображає на рахунках бухгалтерського обліку всі господарські операції, пов'язані з випуском готової продукції з виробництва, реалізацією готової продукції, бере участь в інвентаризації готової продукції
Бухгалтер по обліку виробничих запасів облік виробничих запасів на виробництві: придбання, надходження на виробництво, їх використання на виробництві, приймає участь в інвентаризації сировини
Бухгалтер з обліку основних засобів облік господарських операцій, пов'язаних з придбанням, списанням, ремонтом, рухом основних засобів, нараховує амортизацію, приймає участь в інвентаризації основних засобів
Бухгалтер по обліку реалізації продукції та розрахунків з покупцями Веде облік реалізації продукції
Бухгалтер по обліку розрахунків з персоналом нараховує заробітну плату, премії, відпустки, допомогу з тимчасової втрати працездатності, здійснює утримання з заробітної плати та нарахування на фонд оплати праці веде облік розрахунків з працівниками підприємства та з фондами соціального страхування
Бухгалтер по обліку розрахунків з постачальниками Облік розрахунків з постачальниками і підрядниками
Бухгалтер-касир Ведення касових операцій

Діяльність бухгалтерії підприємства здійснюється відповідно до Положення про бухгалтерію.
Вимоги до кваліфікації, права, обов’язки, відповідальність працівників бухгалтерії викладені в посадових інструкціях кожного працівника.
Головний бухгалтер керується в своїй діяльності законодавством, положенням про облікову політику та іншими нормативними актами і несе відповідальність за дотриманням наявних в них вимог і правил оцінки та обліку.
В обліковій політиці підприємства відображені всі принципові питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві. Облікова політика підприємства формується на основі введених у дію Положень бухгалтерського обліку.
Зміст наказу про облікову політику ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат»подано в додатку 1.
Наказ про облікову політику ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат» розроблено у відповідності до вимог чинного законодавства України, що регулює питання бухгалтерського обліку в Україні. Він регламентує організаційні та методичні засади облікової політики підприємства.
Метою даного положення є створення єдиних засад відображення фактів господарської діяльності підприємства.
Здійснення бухгалтерського обліку відбувається з використанням журнально-ордерної системи обліку.
Ведення аналітичного обліку здійснювати по аналітичним рахунках з використанням системи регістрів аналітичного обліку.
Для цілей перевірки відповідності даних обліку фактичній наявності об'єктів обліку проводиться інвентаризація майна і фінансових зобов'язань відповідно до діючого законодавства.
Інвентаризація проводиться перед складанням річної фінансової звітності підприємства в термін з 1 жовтня до 31 грудня. Порядок та термін її проведення визначається письмовим розпорядженням (наказом) керівника підприємства.
Для проведення інвентаризації затверджується постійно діюча інвентаризаційна комісія.
Інвентаризаційна комісія діє згідно з вимогами, визначеними Інструкцією з інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, документів та розрахунків і «Положення про основні засоби ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат».
Бухгалтерський облік основних засобів та інших необоротних матеріальних активів здійснюється підприємством відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 30.11.99 № 291, Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби", Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, "Положення про основні засоби ВАТ «Шосткинський хлібокомбінат».
Основні засоби зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю.
Амортизація об'єктів основних засобів (крім інших необоротних матеріальних активів) нараховується за методом зменшення залишкової вартості.
Нарахування амортизації здійснюється протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта, який встановлюється підприємством при визнанні цього об'єкта активом (при зарахуванні на баланс), і призупиняється на період його реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання та консервації.
Нарахування амортизації припиняється, починаючи з місяця, наступного за місяцем вибуття об'єкта основних засобів, переведення його на реконструкцію, модернізацію, добудову, дообладнання, консервацію.
Нарахування амортизації поновлюється, починаючи з місяця, наступного за місяцем введення об'єкта в експлуатацію після реконструкції, модернізації, добудови, дообладнання, консервації.
Ліквідаційну вартість об'єктів основних засобів прийняти рівною нулю.
До інших необоротних матеріальних активів на підприємстві відносять матеріальні активи вартістю з 150,00 грн. до 1000,00 грн. (без ПДВ) з очікуваним терміном корисного використання більше 1 року.
Амортизація малоцінних необоротних матеріальних активів нараховується у розмірі 50% їх вартості у першому місяці їх використання та 50% у останньому місяці їх використання.
До малоцінних швидкозношувальних предметів відносяться предмети з очікуваним строком корисної експлуатації менше одного року або вартістю до 150 грн. без ПДВ.
Вартість малоцінних швидкозношувальних предметів списується при їх відпуску в експлуатацію з одночасною організацією їх оперативного кількісного обліку протягом строку фактичного використання.
Бухгалтерський облік нематеріальних активів здійснюється відповідно до вимог Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 8 "Нематеріальні активи". Бухгалтерський облік нематеріальних активів ведеться по кожному об'єкту.
Придбані (створені) нематеріальні активи зараховуються на баланс підприємства за первісною вартістю. Первісна вартість придбаного нематеріального активу складається з ціни придбання, мита, непрямих податків, що не підлягають відшкодуванню, та інших витрат, безпосередньо пов'язаних з його придбанням та доведенням до стану, у якому він придатний для використання за призначенням.
Первісна вартість нематеріального активу, створеного підприємством, включає прямі витрати на оплату праці, прямі матеріальні витрати, інші витрати, безпосередньо пов'язані із створенням цього нематеріального активу та приведенням його до стану придатного для використання за призначенням.
Первісна вартість нематеріальних активів збільшується на суму витрат, пов'язаних із удосконаленням цих нематеріальних активів і підвищенням їх можливостей та строку використання.
Нарахування амортизації нематеріальних активів здійснюється прямолінійним методом. Ліквідаційну вартість нематеріальних активів приймати рівною нулю.
Бухгалтерський облік витрат здійснюється відповідно до вимог Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 "Витрати" на підставі принципу нарахувань та відповідності.
Оцінка використаних у виробництві матеріальних цінностей здійснюється у відповідності з П(С)БО 9 "Запаси" за методом FIFO, а саме оцінка за методом собівартості перших за часом надходження матеріальних цінностей.
Бухгалтерський облік запасів здійснюється відповідно до вимог Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси".
Одиницею запасів визначається кожне найменування цінностей.
Придбані або вироблені запаси зараховуються на баланс підприємства первісною вартістю. Первісною вартістю запасів, що придбані за плату, є собівартість запасів, яка складається з фактичних витрат.
Оцінка запасів при відпуску їх у виробництво, продажу та іншому вибутті здійснюється за методом FIFO.
Бухгалтерський облік дебіторської заборгованості здійснюється відповідно до вимог Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 10 "Дебіторська заборгованість".
Бухгалтерський облік зобов'язань здійснюється відповідно до вимог Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 11 "Зобов'язання". Відповідно Положення на підприємстві створюється резерв забезпечення відпусток працівникам для рівномірного розподілу їх протягом року. Суми створених забезпечень визнаються витратами.
Бухгалтерський облік доходів здійснюється відповідно до змісту Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 "Доходи" на підставі принципу відповідності.
Дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу за умови, то оцінка доходу може бути достовірно визначена.
Об'єктом управлінського обліку можуть виступати центри фінансової відповідальності (елементи фінансової структури) та проекти.
Основними звітами управлінського обліку, що діє у ВАТ "Шосткинський хлібокомбінат" є:
1. Формування та контроль виконання добового платіжного календаря підприємства і звіту про його виконання.
2. Формування та контроль щоденного «віту про стан розрахунків з покупцями та замовниками для контролю за простроченою заборгованістю покупній та замовників.
3. Формування щоденного звіту про стан розрахунків за борошно.
4. Формування щоденного звіту про виробництво продукції в і груповому асортименті в кількісному та вартісному вимірі.
5. Оперативне планування, яке включає планування закупок основної сировини і матеріалів та інших товарно-матеріальних цінностей, а також надходжень і виплат грошових коштів по усіх видах діяльності. Планування закупок та руху грошових коштів здійснюється на календарний місяць з подекадним коригуванням.
6. Обґрунтування доцільності капітальних вкладень яке включає кошторис інвестицій, графік джерел фінансування, прогноз руху грошових коштів та розрахунок терміну окупності проекту.
7. Ведення планових та фактичних калькуляцій виробничої собівартості в асортименті продукції.
8. Контроль рентабельності виробництва продажу продукції за групами (видами) продукції та в цілому.
9. Формування та контроль виконання річного фінансового плану.
10. Контроль за капіталовкладеннями в межах сум, затверджених річним фінансовим планом.
1.2. Фінансовий, управлінський та податковий облік нематеріальних активів
Фінансовий облік нематеріальних активів
Етапи та порядок загального ведення обліку нематеріальних активів при придбанні на підприємствах наведено на рис. 1.2.
Облік нематеріальних активів Поняття і класифікація Поняття
Нематеріальний актив - це немонетарний актив, який не має матеріальної форми, може бути ідентифікований, утримується підприємством з метою) використання протягом періоду більше одного року (або одного операційного циклу, якщо він перевищує один рік) для виробництва, торгівлі, в адміністративних цілях чи надання в оренду іншим особам.
Класифікація
Нематеріальні активи: права користування природними ресурсами, права користування майном, права на комерційні позначення, права на об'єкти промислової власності, авторські та суміжні з ними права, незавершені капітальні інвестиції в нематеріальні активи, інші нематеріальні активи.

Документування господарських операцій При надходженні
Договори (купівлі-продажу, дарування та інші), податкові накладні, акт приймання-передачі, прибутковий ордер, платіжне доручення, ВКО, НА-1 "Акт введення в господарський оборот об'єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів", НА-2, "Інвентарна картка обліку об'єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів"
При вибутті
НА-2, "Інвентарна картка обліку об'єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів", НА-3, "Акт вибуття (ліквідації) об'єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів"

Синтетичний облік рахунок 12 "Нематеріальні активи" з відповідними субрахунками.

Аналітичний облік в розрізі найменувань, однорідних груп, місць зберігання, матеріально-відповідальних осіб.

Відображення в облікових регістрах звітності В облікових регістрах
графа 5 розділу І Журналу 4
У фінансовій звітності
Баланс (ф. № 1), рядок 011
Примітки до річної фінансової звітності (ф. №5) ряд. 010, 020, 030, 040, 050, 060, 070
Рис. 1.2. Загальна схема обліку нематеріальних активів на ПАТ Шосткинський хлібокомбінат»
Первинний бухгалтерський облік нематеріальних активів ведеться щодо кожного об’єкта за такими групами:
– права користування природними ресурсами (право користування надрами, іншими ресурсами природного середовища, геологічною та іншою інформацією про природне середовище тощо);
– права користування майном (право користування земельною ділянкою, крім права постійного користування земельною ділянкою, відповідно до земельного законодавства, право користування будівлею, право на оренду приміщень тощо);
– права на комерційні позначення (права на торговельні марки (знаки для товарів і послуг), комерційні (фірмові) найменування тощо);
– права на об’єкти промислової власності (право на винаходи, корисні моделі, промислові зразки, сорти рослин, породи тварин, компонування (топографії) інтегральних мікросхем, комерційні таємниці, у тому числі ноу-хау, захист від недобросовісної конкуренції тощо);
– авторське право та суміжні з ним права (право на літературні, художні, музичні твори, комп’ютерні програми, програми для електронно-обчислювальних машин, компіляції даних (бази даних), виконання, фонограми, відеограми, передачі (програми) організацій мовлення тощо);
– незавершені капітальні інвестиції в нематеріальні активи;
– інші нематеріальні активи (право на провадження діяльності, використання економічних та інших привілеїв тощо).
Придбаний або отриманий нематеріальний актив відображається в балансі, якщо існує імовірність одержання майбутніх економічних вигод, пов’язаних з його використанням, та його вартість може бути достовірно визначена. Нематеріальний актив, отриманий в результаті розробки, слід відображати в балансі за умов, якщо підприємство має:
– намір, технічну можливість та ресурси для доведення нематеріального активу до стану, в якому він придатний для реалізації або використання;
– можливість отримання майбутніх економічних вигод від реалізації або використання нематеріального активу;
– інформацію для достовірного визначення витрат, пов’язаних з розробкою нематеріального активу.
Якщо нематеріальний актив не відповідає вказаним критеріям визнання, то витрати, пов’язані з його придбанням чи створенням, визнаються витратами того звітного періоду, протягом якого вони були здійснені без визнання таких витрат у майбутньому нематеріальним активом.
Не визнаються активом, а підлягають відображенню у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені: витрати на дослідження; витрати на підготовку і перепідготовку кадрів; витрати на рекламу та просування продукції на ринку; витрати на створення, реорганізацію та переміщення підприємства або його частини; витрати на підвищення ділової репутації підприємства, вартість видань і витрати на створення торгових марок (товарних знаків).
На балансі ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат» станом на кінець 2011 року обліковуються лише інші нематеріальні активи на загальну суму 40 тис.грн. Нематеріальні активи підприємства включають вартість патентів та ліцензій на провадження діяльності загальною вартістю 40 тис.грн.
В ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат» придбані (створені) нематеріальні активи зараховані на баланс підприємства за первісною вартістю.
Первісна вартість придбаного нематеріального активу складається з ціни (вартості) придбання (крім отриманих торговельних знижок), мита, непрямих податків, що не підлягають відшкодуванню, та інших витрат, безпосередньо пов’язаних з його придбанням та доведенням до стану, у якому він придатний для використання за призначенням.
Фінансові витрати не включаються до первісної вартості нематеріальних активів, придбаних (створених) повністю або частково за рахунок запозичень (за винятком фінансових витрат, які включаються до собівартості кваліфікаційних активів відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 31 “Фінансові витрати”).
Первісна вартість нематеріального активу, придбаного в результаті обміну на подібний об’єкт, дорівнює залишковій вартості переданого нематеріального активу. Якщо залишкова вартість переданого об’єкта перевищує його справедливу вартість, то первісною вартістю нематеріального активу, отриманого в обмін на подібний об’єкт, є його справедлива вартість із включенням різниці до фінансових результатів (витрат) звітного періоду.
Первісна вартість нематеріального активу, придбаного в обмін (або частковий обмін) на неподібний об’єкт, дорівнює справедливій вартості переданого нематеріального активу, збільшеній (зменшеній) на суму грошових коштів чи їх еквівалентів, що була передана (отримана) під час обміну.
Первісною вартістю безоплатно отриманих нематеріальних активів є їх справедлива вартість на дату отримання з урахуванням витрат на придбання.
Первісною вартістю нематеріальних активів, що внесені до статутного капіталу підприємства, визнається погоджена засновниками (учасниками) підприємства їх справедлива вартість з урахуванням будь-яких витрат на придбання.
Нематеріальні активи, отримані внаслідок об’єднання підприємств, оцінюються за їх справедливою вартістю.
Первісна вартість окремого об’єкта нематеріальних активів, сплачених загальною сумою, визначається шляхом розподілу сплаченої суми пропорційно до справедливої вартості кожного з придбаних об’єктів.
Первісна вартість нематеріального активу, створеного підприємством, включає прямі витрати на оплату праці, прямі матеріальні витрати, інші витрати, безпосередньо пов’язані із створенням цього нематеріального активу та приведення його до стану придатності для використання за призначенням (оплата реєстрації юридичного права, амортизація патентів, ліцензій тощо).
Первісна вартість нематеріальних активів збільшується на суму витрат, пов’язаних із удосконаленням цих нематеріальних активів і підвищенням їх можливостей та строку використання, які сприятимуть збільшенню первісно очікуваних майбутніх економічних вигод.
Витрати, що здійснюються для підтримання об’єкта в придатному для використання стані та одержання первісно визначеного розміру майбутніх економічних вигод від його використання, включаються до складу витрат звітного періоду.
Підставою для оприбуткування об’єктів нематеріальних активів є такі документи:
– патент на винахід, патент на промисловий зразок;
– свідоцтво України на знак для товарів і послуг;
– авторський договір або договір з організаціями, які управляють майновими правами авторів на колективній основі;
– патент на сорт;
– дозвіл на виробництво, реалізацію та використання насіння;
– рахунки за придбання програмного забезпечення, “ноу-хау”, місця на товарних або фондових біржах, майнового комплексу та розрахунку суми гудвілу по ньому;
– документи, які підтверджують витрати на створення нематеріальних активів.
Згідно з Наказом Мінфіну України від 22.11.2004 р. №732 “Про затвердження типових форм первинного обліку об’єктів права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів” застосовують такі форми первинних документів з обліку відповідних об’єктів:
“Акт введення в господарський оборот об’єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів” (ф. НА-1) – застосовується для оформлення операцій із введення в господарський оборот і використання окремих придбаних (створених) об’єктів інтелектуальної власності (Додаток 2);
“Інвентарна картка обліку об’єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів” (ф. НА-2) – використовується для аналітичного обліку нематеріальних активів (Додаток 3);
“Акт вибуття (ліквідації) об’єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів” (ф. НА-3) – застосовується для оформлення вибуття таких об’єктів при їх списанні (ліквідації) (Додаток 4);
“Інвентаризаційний опис об’єктів права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів” (ф. НА-4) – призначений для оформлення даних інвентаризації нематеріальних активів (Додаток 5).
Облік нематеріальних активів здійснюють на рахунку 12 “Нематеріальні активи” за такими субрахунками: 121 “Права користування природними ресурсами”, 122 “Права користування майном”, 123 “Права на комерційні позначення”, 124 “Права на об’єкти промислової власності”, 125 “Авторське право та суміжні з ним права”, 127 “Інші нематеріальні активи”.
На ПАТ «Шосткинський хлібокомбінат» для обліку нематеріальних активів використовується лише субрахунок 127 “Інші нематеріальні активи”.
На субрахунку 121 “Права користування природними ресурсами” ведуть облік наявності об’єктів права користування ресурсами природного середовища. До них належать: права користування надрами, іншими ресурсами природного середовища, геологічною та іншою інформацією про природне середовище.
На субрахунку 122 “Права користування майном” ведуть облік наявності прав користування майном (право користування земельною ділянкою, право користування будівлею, право на оренду приміщень тощо).
На субрахунку 123 “Права на комерційні позначення” ведуть облік наявності права на комерційні позначення (права на торговельні марки (знаки для товарів і послуг), комерційні (фірмові) найменування тощо).
На субрахунку 124 “Права на об’єкти промислової власності” ведуть облік наявності прав на об’єкти промислової власності (права на винаходи, корисні моделі, промислові зразки, сорти рослин, породи тварин, компонування (топографії) інтегральних мікросхем, комерційні таємниці, у тому числі ноу-хау тощо).
На субрахунку 125 “Авторське право та суміжні з ним права” ведуть облік наявності авторського права та суміжних з ним прав (право на літературні, художні, музичні твори, комп’ютерні програми, компіляції даних (бази даних), виконання, фонограми, відеограми, передачі (програми) організацій мовлення тощо).
На субрахунку 127 “Інші нематеріальні активи” ведуть облік інших нематеріальних активів, якими володіє підприємство (права на здійснення діяльності, використання економічних та інших привілеїв тощо).
Категория: Курсовые проекты | Добавил: opteuropa | Теги: скачати доповідь, курсова, скачать реферат, магістерська, дипломна, курсовая работа, лабораторна робота, КОНТРОЛЬНА, курсач, доповідь з права
Просмотров: 511 | Загрузок: 12 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Украина онлайн

Рейтинг@Mail.ru

подать объявление бесплатно