Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS
Суббота, 20.04.2024


Главная » Файлы » Курсовые работы » Курсовые проекты

Властивості сорбційних матеріалів і їх застосування в медицині та медичній промисловості
[ Скачать с сервера (113.5 Kb) ] 25.11.2013, 01:42
1. Стан та перспективи формування і розвитку індустрії оздоровчого харчування в Україні
1.1. Зміни у споживанні продуктів харчування в Україні
Сьогодні харчовий раціон населення розвинених країн характеризується загальним зниженням енергетичної цінності добового набору продуктів . В його забезпеченості провідна роль належить білокмістким продуктам тваринного походження, таким як, м’ясо, риба, яйця. В економічно розвинених країнах склалася переважно білкова структура споживання харчових продуктів, у населення України в складі харчового раціону домінують вуглеводні компоненти [1].
У структурі харчування населення розвинених країн усе більшу питому вагу займають продукти, безпосередньо готові до вживання: фрукти й овочі, рослинні жири, дієтичні продукти з низькою енергетичною цінністю. Стало помітним зниження вживання тваринних жирів, перш за все вершкового масла, яєць, консервованих і рафінованих продуктів.
В Україні характерною тенденцією у 1980-1990 роках було зменшене вживання цукру, хлібобулочних виробів, овочів, у тому числі картоплі, і збільшене споживання м’яса, молока, яєць, риби, олії, фруктів і ягід.
В Україні енергетична цінність харчового раціону в 1980-1990 рр. майже повністю відповідала потребам населення. Забезпечення її відбувалося за рахунок надлишкового споживання вуглевод містких продуктів, таких як, хліб, цукор, картопля. У той час як споживання білка м’яса та вітамінних продуктів (овочів і фруктів) було недостатнім. Співвідношення білків, жирів, вуглеводів у добовому раціоні змінилося за десятиріччя від 1:1,2:5,3 до 1:1,3:5. Для порівняння можна навести рекомендоване фізіологічне співвідношення цих компонентів – 1:1:4 [1].
За формування в цілому в 1980-1990 рр. прогресивних тенденцій у споживанні харчових продуктів структура харчування залишилася незмінною. Це свідчить про необхідність зміни структури споживання, направленої на підвищення вмісту в раціоні продуктів рослинного походження.
Зменшення останнім часом обсягів виробництва продовольчих товарів зумовило негативні зміни в структурі їх споживання.

До однієї з причин таких змін слід віднести також значне підвищення цін на найбільш корисні продукти харчування: овочі, фрукти, ягоди, соки та ін. Порівняно із заробітною платою в 1992 р. вартість харчування зросла на 200 % і продовжує зростати. Тому населення змушене споживати відносно дешеві продукти, переважно хліб, макаронні вироби, картоплю, рідше крупи. На сьогоднішній день говорити про сенс здорового харчування дуже важко, особливо коли мова йде про адміністративне регулювання цін на продукти харчування першої необхідності. За таких умов слід мати достатню кількість достовірних даних про вплив типу харчування на здорове життя. Це вкрай потрібно в разі переходу від традиційних типів харчування, яке задовольняло смакові потреби людей, до доцільних, спрямованих на поліпшення стану їх здоров’я в умовах проживання на екологічно небезпечних територіях [1].

1.2.Характеристика екологічного стану довкілля та якості традиційних харчових продуктів
Нині вже всім відомо про негативний антропогенний вплив на всі сфери Землі ( атмо-, гідро-, літо- і біосферу), а також на демосферу, тобто на людство. Збільшення чисельності населення планети вимагає відповідного зростання кількості сільськогосподарської продукції переробних підприємств для виробництва харчових продуктів, розвитку інших галузей народного господарства для забезпечення нормальної роботи сільського господарства і народної промисловості [2].
В умовах інтенсифікації сільського господарства деградують сільськогосподарські угіддя, забруднюється сільськогосподарська продукція, знижується якість традиційних харчових продуктів як від підвищеного вмісту в них забрудників, так і внаслідок зниження вмісту вітамінів і корисних макро- та мікроелементів. Тому без нової стратегії в галузі харчування забезпечити якісними харчовими продуктами населення нашої країни ( і планети в цілому) досить важко.
Низький рівень культури і свідомості людей у ставленні до природи, до свого харчування і до себе як до особистості, неспроможність прогнозувати наслідок своїх дій у всіх сферах життя спричинили кризовий стан навколишнього природного середовища, низьку якість харчових продуктів і критичний стан здоров’я населення України. У цих умовах величезну позитивну роль відіграють природні харчові сорбенти.

1.3. Значення натуральних ентеросорбентів (харчові волокна) в сучасному раціоні харчування
В Україні серцево-судинні захворювання (ССЗ) посідають перше місце за смертністю та інвалідизацією населення. Епідемія ішемічної хвороби серця (ІХС) і атеросклерозу, у різних його проявах, зумовлена, в основному, соціально-економічним станом країн, в яких за відносно короткий термін змінився спосіб життя населення, зокрема характер харчування [3]. В епідеміологічних дослідженнях встановлено тісний кореляційний зв'язок між фактичним харчуванням населення і поширеністю ІХС та її факторів ризику (ФР). Харчові волокна та інші неспецифічні ентеросорбенти ефективно застосовують як засоби, що покращують роботу травного каналу, сприяють зниженню зайвої маси тіла, рівня глюкози в крові та токсичних речовин в організмі, але недостатньо вивчені .
У людини застосування ентеросорбентів приводить до зниження в крові рівня загального холестерину, загальних ліпідів, тригліцеридів і до нормалізації вуглеводного обміну, функцій печінки, в’язких властивостей крові. Вищесказане робить ентеросорбцію обгрунтованою терапією, спрямованою на захист організму від надмірної кількості продуктів вільнорадикального окислення, нормалізацію обміну в міокарді, збереження його скоротливої активності, попередження поширення його пошкодження. Ентеросорбція ефективна при хронічній нирковій недостатності. Існує певний досвід застосування ентеросорбентів у лікуванні цукрового діабету. Так, ентеросорбція дала позитивний ефект за показниками компенсації порушень вуглеводного обміну, вмісту глюкози в крові і по стійкості до фізичного навантаження [14].
1.4. Аналіз застосування ентеросорбентів
Цей аналіз свідчить, що найчастіше використовують вуглецеві сорбенти й енергосорбенти на основі полівінілпіролідону. Інші сорбенти ще не дістали широкого застосування через різні причини, серед яких і скептичне ствалення лікарів до енергосорбції, і незнання недоліків тих чи інших сорбентів за конкретної патології, а також низький рівень виробництва їх та необізнаність населення. Але потреби в енергосорбентах великі, особливо під час стихійних лих, аварії на промислових підприємствах тощо. Підвищується також значення енергосорбції в дієлотології і дієтотерапії. Енергосорбенти компенсують дефіцит природних харчових волокон у раціоні сучасної людини, здатні зв’язувати багато видів ксенобіотиків, радіоактивних елементів, солей важких металів.
Для профілактики захворювань краще вживати природні сорбенти, особливо харчові волокна. Вони, як правило, не викликають побічних і токсичних явищ, споживати їх можна досить довго. Але ряд авторів застерігає від зловживання харчовими волокнами, тому що вони здатні знизити всмоктування організмом кальцію, заліза, цинку, магнію, збільшити виведення азоту з організму, знизити активністьтрипсину і хімотрипсину. Цей ефект особливо характернийдля висівок, оскільки вони містять фітат, який інгібує всмоктування заліза і цинку. Тривале споживання харчових волокон може негативно вплинути на баланс вітамінів А, С, Е, глутамінової кислоти, серину і треоніну. Тому під час збагачення раціону харчовими волокнами рекомендується додаткове введення мінеральних нутрієнтів і комплексу вітамінів.
Слід зазначити, що загадані ефекти спостерігалися під часзастосування великих доз харчових волокон, і то не завжди. Ефект застосування харчових волокон залежить від їхнього походження. Наприклад, харчові волокна злакових, пектини і мікрокристалічна целюлоза практично не впливають на обмін мінеральних речовин. Крім того, деякі автори вважають, що під час тривалого споживання харчових волокон в організмі людини відбуваються адаптивні реакції, які відновлюють вихідний рівень мікроелементів.
Відносно високу сорбційну здатність має поліфепан (поліфан) – вітчизняний ентеросорбент на основі лігніну.
Щодо сорбентів з каталітичними властивостями, то дослідження свідчать, що окиснені форми активного вугілля є каталізаторами інверсії цукрових розчинів. Але чи діє цей механізм in vivo – даних немає [2].

Категория: Курсовые проекты | Добавил: everyone | Теги: Властивості сорбційних матеріалів і
Просмотров: 784 | Загрузок: 258 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Украина онлайн

Рейтинг@Mail.ru

подать объявление бесплатно