Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS
Вторник, 07.05.2024


Главная » Файлы » Мои файлы

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ щодо розв'язання задач із Загальної частини кримінального права в межах комплексного застосування інститутів, які
[ Скачать с сервера (29.0 Kb) ] 26.01.2018, 20:52
Загальні орієнтири щодо розв'язання задач цього типу сформульовані в загальних методичних рекомендаціях щодо розв’язання задач з кримінального права.
Особливості розв’язання даного типу задач передбачають послідовне та системне використання змісту кількох інститутів Загальної частини кримінального права, що стосують¬ся злочину. При цьому кримінально-правова оцінка в межах окре¬мого інституту, як правило, відбувається в «знятій» формі – вона зводиться лише до основних проміжних та остаточних висновків. Обов'язковим компонентом таких висновків має бути визначення впливу відповідного інституту на остаточну кримінально-правову кваліфікацію дій суб'єкта (суб'єктів) – як правило, на формулу кваліфікації злочину (злочинів – ФК та на юридичне формулю¬вання обвинувачення – ЮФО.
В цілому рішення задач із Загальної частини кримінального права щодо комплексного застосування інститутів, які стосуються злочину, включає наступні елементи:
1. Уточнення, систематизація та попередня оцінка фактичних обставин.
2. Попередні висновки щодо видів злочинів, ознаки яких вбача¬ються в діях суб'єктів.
3. Вплив окремих інститутів Загальної частини кримінального права, які стосуються злочину, на кримінально-правову кваліфікацію діянь суб'єктів.
3.1. Стадії вчинення злочину.
3.2. Співучасть у злочині.
3.3. Опосередковане вчинення злочину.
3.4. Групове вчинення злочину за відсутності ознак співучасті.
3.5. Причетність до злочину.
3.6. Конкуренція кримінально-правових норм.
3.7. Множинність злочинів.
4. Формула кримінально-правової кваліфікації.
5. Юридичне формулювання обвинувачення.
Така ускладнена форма розв’язання задач даного типу в функціо-нальному плані передбачає тісний зв'язок встановлення кримінально-правового змісту фактичних обставин у межах кожного інституту з відповідними формами кримінально-правової оцінки. Цей зв'язок, зокрема, виявляється у тому, що кожний фрагмент ФК та ЮФО має бути обґрунтований на рівні проміжних і остаточних висновків у межах окремого інституту, який вбачається у поведінці суб'єкта (суб'єктів) та інших фактичних обставинах. Якщо ж окре¬мий з виділених інститутів у відповідних кримінально-правових си¬туаціях відсутній, про це коротко зазначається у відповідному пункті (підпункті) рішення. При цьому уточнення і попередня оцінка фак¬тичних обставин, якщо вони потрібні, традиційно виконують роль за¬гальної передумови правильного вирішення всіх наступних питань.

ЗРАЗОК
розв'язання задачі з Загальної частини кримінального права
щодо комплексного застосування інститутів,
які стосу¬ються злочину

ЗАДАЧА
Буцан, судимий за розбій, після відбуття покарання організував стійку групу для вчинення квартирних крадіжок. До неї увійшли раніше несудимі Панько та Скорик. В межах підготовки до вчинення крадіжок учасники групи розробили єдиний план скоєння злочинів та розподілили між собою функції.
Спочатку група здійснила крадіжку з квартири Марковського, заподіявши йому майнову шкоду на суму 742 тис. 850 грн.
Потім усі троє проникли в квартиру Голубовича, склали у дві великі валізи його майно вартістю 857 тис. 200 грн., але при винесенні валіз з квартири були помічені сусідкою Колядою, яка зчинила галас. Незважаючи на це, Буцан, Панько та Скорик збігли з валізами вниз, сіли в автомобіль, що належав Паньку, і втекли, але невдовзі були затримані.
Більшу частину майна, викраденого з квартири Марковського, вартістю 428 тис. 600 грн. Буцан продав Шумському, якого попередив, що це майно здобуте внаслідок квартирної крадіжки.
Яка має бути кримінально-правова оцінка дій Буцана, Панька, Скорика та Шумського?
Для розв’язання задачі ознайомтесь зі статтями 185 і 186 КК України, а також з абзацом третім п.4 та абзацами другим – четвертим п.22 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про злочини проти власності» від 6 листопада 2009 р. № 10.

РІШЕННЯ
1. Уточнення, систематизація та попередня оцінка фактичних обставин.
1.1. Оскільки в умовах задачі не зазначено інше, будемо вважати, що єдиним планом злочинної діяльності групи не передбачалась ситу¬ація, яка мала місце в другому епізоді, а вчинені суб'єктами дії після галасу, зчиненого сусідкою, не охоплювались їх умислом на початково¬му етапі вчинення злочину.
1.2. Вартість викраденого майна з квартир Марковського та Голу-бовича дає підстави визнати обидва злочини вчиненими у особливо вели¬ких розмірах (в обох випадках ця вартість більше, ніж у шістсот разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян).
1.3. Будемо вважати, що після придбання викраденого майна Шумський принаймні певний час його зберігав.
1.4. Відсутність в умовах задачі даних про мету придбання Шумським викраденого майна зумовлює висновок про відсутність у його діях ознак легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.
2. Попередні висновки щодо видів злочинів, які вчинили суб'єкти.
Вчинений Буцаном, Паньком та Скориком перший злочин міс¬тить ознаки крадіжки (ст.185 КК); вчинене ними у другому епізоді містить окремі ознаки крадіжки та грабежу (ст.185, ст.186 КК; докладніше див. підпункти 2, 5 пункту 3 даного рішення).
Дії Шумського містять ознаки злочинів, передбачених ст.198 та ч.1 ст.396 КК.
3. Вплив окремих інститутів, що стосуються злочину, на кримінально-правову оцінку діянь суб'єктів.
3.1. Стадії вчинення злочинів. Вчинені суб'єктами злочини є закінченими. У перших двох епізодах суб'єкти перемістили вилуче¬не ними з квартир майно не лише за межі цих квартир, а й за межі будинків і тим самим дістали реальну можливість початкового розпо¬рядження цим майном. І хоч у другому епізоді дії суб'єктів розпочали¬ся як крадіжка, а закінчилися як грабіж, вчинене в правозастосовній практиці розглядається як єдиний (одиничний) злочин (докладніше див. підпункт 5 даного пункту). Закінченим є і злочин, який вчинив Шумський.
Вплив на кваліфікацію. Дії всіх зазначених у задачі суб'єктів кваліфікуються без посилання на статті 14, 15 КК.
3.2. Співучасть у злочині. Крадіжку і грабіж вчинено Буцаном, Паньком та Скориком у співучасті. Форма співучасті – так звана співучасть «особливого роду», в даному випадку такий її різновид, як вчинення злочинів організованою групою (всі ознаки вчинення злочину органі-зованою групою, передбачені ч.3 ст.28 КК, в діях суб'єктів наявні). Взаємодія Буцана і Шумського при купівлі-продажу майна, викраденого з квартири Марковського, усіх ознак співучасті не містить (див. докладніше підпункт 4 даного пункту).
Вплив на кваліфікацію: а) дії всіх учасників організованої групи, які брали участь у вчиненні злочинів, незалежно від їх ролі у вчинен¬ні злочинів, кваліфікуються без посилання на ст.27 КК; б) оскільки юридичні склади злочинів, передбачених статтями 185 і 186 КК, пе¬редбачають як кваліфікуючу ознаку (обтяжуючу обставину) їх вчи¬нення «організованою групою», дана ознака має інкримінуватись Буцану, Паньку та Скорику; при цьому вона впливає як на ФК – обумовлює остаточну кваліфікацію дій суб’єктів за ч.5 ст.185 та за ч.5 ст.186 КК (поряд з іншою кваліфікуючою ознакою «у особливо великих розмірах»), так і на ЮФО – зазначається в ньому поряд з іншими кваліфікуючими знаками; в) кваліфікуюча ознака спеціального суб'єкта (Буцана) – «повторно» – відповідно до ч.3 ст.29 КК при кваліфікації першого злочину інкримінується лише йому і на кваліфікацію дій інших співучасників не впливає; г) особлива роль Буцана як організатора і керівника організованої гру¬пи при кваліфікації його дій на рівні ФК та ЮФО відображення не знаходить, але має бути врахована при призначенні йому покарання.
3.3. Опосередковане вчинення злочинів. За умовами задачі не вба-чається.
3.4. Групове вчинення злочину за відсутності ознак співучасті. За умовами задачі не вба¬чається.
3.5. Причетність до злочину. Прояв даного інституту криміналь¬ного права України вбачається у діях Шумського. Має місце особливий різновид причетності – заздалегідь не обіцяне придбання та зберігання майна, завідомо одержаного злочинним шляхом, яке є окремим різновидом зло-чину, передбаченого ст. 198 КК.
Щодо обґрунтування окремої кваліфікації дій Шумського ще й за ч.1 ст.396 КК – див. підпункт про конкуренцію кримінально-правових норм.
Вплив на кваліфікацію. Дії Шумського кваліфікуються за ст. 198 КК.
Категория: Мои файлы | Добавил: opteuropa | Теги: КОНТРОЛЬНА, курсач, доповідь з права, лабораторна робота, курсовая работа, скачати доповідь, магістерська, дипломна, скачать реферат, курсова
Просмотров: 897 | Загрузок: 15 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Украина онлайн

Рейтинг@Mail.ru

подать объявление бесплатно