Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS
Вторник, 07.05.2024


Главная » Файлы » Мои файлы

План-конспект : Народна колискова пісня як особливий жанр усної народної творчості. Її провідні мотиви та лексичні особливості(1год.).
[ Скачать с сервера (60.0 Kb) ] 04.04.2017, 19:13
1. Організаційний момент
(Звучить українська народна колискова пісня. Учитель ставить питання, щодо жанру прослуханого твору. Учні оголошують свої варіанти відповідей. Після чого оголошується тема уроку(тема та епіграф записані на дошці).
2. Мотивація навчальної діяльності учнів. Вступне слово вчителя.
Сьогоднішній наш урок – це зустріч зі святинею – маминою піснею, адже колискова – це пісня материнської душі і безмежної любові. А тому в ній так щільно переплетені радість і біль, тривога й надія. У колискових піснях висловлюються любов матері до дитини, роздуми про майбутнє, звучать побажання, щоб дитина була сильною, працьовитою, доброю, щасливою. Їм властиві проста мелодія і розмірений ритм, що відповідає гойданню колиски. Виконувалися вони спокійним, тихим голосом, а слова добиралися пестливі, близькі для сприймання маленькою дитиною. Героями колискових пісень часто були свійські тварини, птахи, котики-воркотики. Функції колискових пісень такі: практично-побутова, пізнавальна, емоційна, морально-етична, психотерапевтична. Монотонний тихесенький наспів і пестливі, лагідні слова мають заспокоїти, приспати дитину, тому м’якесенькими лапками підступає до колисочки пухнастий, волохатий, вуркотливий котик, голуби приносять на крилечках сон-дрімоту; і реальні котик, голуби, ластівочки, і фантастичні Сонко і Дрімота в колискових піснях діють, як люди, що цілком відповідає дитячому первісному світосприйманню. Ці пісні водночас є і першими уроками, що в доступній формі знайомлять дитину з побутовими речами і з моральними цінностями, заохочуючи до працелюбності, порядку, доброти і справедливості
3. Засвоєння нових знань учнів
Тепер детальніше звернімося до сюжет колискових пісень, тобто про що вони оповідають. У цьому нам допоможе таблиця, намальована на дошці:
Основні мотиви колискових пісень

Закликання чи запрошення до сну дитини (сон як істота, яка може заспокоїти і приспати дитину) Захисту дитини від негативної сили (образ Бабая) Заколисування дитини за допомогою магічного зіллля(рута, м’ята, хрещатий барвінок) Побажання дитині та її сім'ї здоров'я та щастя; надії на допомогу дитини, коли вона виросте

Ми розглянули основні мотиви колискових пісень, тепер спробуємо віднайти їх у самих текстах. (Вчитель виразно читає колискову пісню, діти слідкують):
Ой ти, коте, коточок
Ой ти, коте, коточок!
Не ходи рано в садочок,
Не полохай дівочок,
Нехай зів'ють віночок
Із рутоньки, із м'ятоньки,
З хрещатого барвіночку,
З запашного василечку.
Ой спи, дитя, до обіда,
Покіль мати з міста прийде
Да принесе три квіточки:
Ой первую зросливую,
А другую сонливую,
А третюю щасливую,
Ой щоб спало, щастя знало,
Ой щоб росло, не боліло,
На серденько не кволіло.
Сонки-дрімки в колисоньку,
Добрий розум в головоньку,
А рісточки у кісточки,
Здоров'ячко у сердечко,
А в роточок говорушки,
А в ніженьки ходусеньки,
А в рученьки ладусеньки.
- Який основний мотив цієї колискової пісні?
- Яких тварин ми зустрічаємо у тексті?
- Що вони роблять?
Категория: Мои файлы | Добавил: opteuropa | Теги: урок з фолькльору 5 клас скачать, Народна колискова пісня як особливи
Просмотров: 413 | Загрузок: 9 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Украина онлайн

Рейтинг@Mail.ru

подать объявление бесплатно