Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS
Среда, 15.05.2024


Главная » Файлы » Полезно знать » Полезно знать

Насильницька злочинність
[ Скачать с сервера (50.5 Kb) ] 14.01.2013, 22:50
В " Тлумачному словнику російської мови " Д. Н. Ушакова насильство визначається як: 1) застосування фізичної сили до кого-небудь; 2) застосування сили, примусове вплив на кого-небудь, що-небудь, 3) утиск, зловживання владою, беззаконне застосування сили [3].

Не будь-насильство є предметом розгляду кримінологів, а лише те, що пов'язане з порушенням норм кримінального законодавства (кримінальне насильство). Виділяють два види такого насильства [4] :

Фізичне насильство - заподіяння соматичного, тілесного шкоди людині, аж до позбавлення його життя.
Психічне насильство - заподіяння психічного, моральної шкоди : загрози, образи, наклеп, шантаж, всі види примусу та обмеження свободи людини; також деякі види обману, психопрограмування та економічні методи.

Караним може бути не тільки саме насильство, а й заклики до нього. Крім того, насильство може виступати не тільки як спосіб вчинення злочину, але і як сила, що забезпечує створення і стійкість організованих злочинних формувань [5].
характеристика...............................
Значну частину насильницьких злочинів становлять умисні вбивства, умисне заподіяння шкоди здоров'ю, катування, зґвалтування, розбої, грабежі та поєднане з насильством хуліганство, їхній рівень, структура й динаміка характеризують насильницьку злочинність загалом.
Основою об'єднання цих злочинних діянь у кримінологічно значущу групу є такі критерії:
- спосіб дій злочинця - фізичне насилля над особою, спроба чи погроза його застосування;
- форма вини - умисел;
- об'єкт посягання - фізична особа.
Починаючи з 1988 р. по 1995 р. фіксується зростання кількості насильницьких злочинів. Кількість умисних убивств та умисних тяжких тілесних ушкоджень за період з 1987 р. до 1995 р. збільшилася, відповідно, в 3,5 і 3,3 рази, грабежів і розбоїв - у 6 і 7 разів. Протягом наступних років показники реєстрації умисних убивств, умисних тяжких тілесних ушкоджень, грабежів і розбоїв свідчать про зменшення їхньої кількості.
Для порівняння: в 1995 і 2004 рр., відповідно, було зареєстровано 4896 і 3788 умисних вбивств, 8800 і 5855 умисних тяжких тілесних ушкоджень.
Аналіз структурних змін насильницької злочинності свідчить про підвищення ступеня суспільної небезпечності деяких категорій насильницьких злочинів. Зросла тяжкість заподіюваних ними наслідків. Збільшується частка організованих, заздалегідь підготовлених злочинів, які вирізняються особливою зухвалістю, витонченістю, жорстокістю.
Протягом тривалого часу приблизно дві третини вбивств і тяжких тілесних ушкоджень відбувалися у сфері побутових відносин на ґрунті міжособистісних конфліктів. До початку 90-х рр. частка умисних убивств, учинених на побутовому ґрунті, знизилася до 40 % за рахунок зростання вбивств з корисливих або інших мотивів. Набули поширення замовні вбивства. Найчастіше жертвами таких злочинів стають підприємці й інші представники бізнесу (46 %), лідери кримінальних угруповань (38 %).
У сферах дозвілля та побуту поширені насильницькі злочини з хуліганських мотивів. Хуліганські спонукання проявляються в прагненні відкрито протиставити свою поведінку суспільному порядкові, продемонструвати грубу силу, помститися за справедливо зроблене зауваження та ін. На сьогодні з хуліганських спонукань учиняється близько 20 % умисних вбивств і близько 30 % випадків умисного заподіяння тяжкої шкоди здоров'ю.
Серед насильницьких злочинців збільшується частка рецидивістів. У 2004 р. питома вага рецидивістів, які вчинили умисні вбивства, становила 17 %, з них у складі групи - 24,4 %; розбої -28,9 %; грабежі - 20, 3 %; умисні тяжкі тілесні ушкодження -14,6 %.
Відзначається збільшення частки злочинців, які мають патологічні відхилення в психіці, що не виключають осудності (дебільність, органічні захворювання центральної нервової системи, психопатії, сексуальні відхилення). Це значною мірою пов'язано з процесами поширення алкоголізму та наркоманії.
Більшість осіб, які вчиняють насильницькі злочини й хуліганські дії, - чоловіки (90-93 %). Це пояснюється соціальними ролями, характерними для чоловіків і жінок, психофізичними особливостями статі. Для поведінки чоловіків під час дозвілля більш характерні випадкові компанії, зловживання алкоголем, що часто створює конфліктні ситуації, які переростають у бійки.
Існують розбіжності в мотивації насильницьких злочинів, учинених чоловіками та жінками. В останніх переважають мотиви ревнощів, помсти, заздрощів, прагнення звільнитися від потерпілого тощо. Багато насильницьких злочинів учиняються жінками на ґрунті віктимної поведінки потерпілого. В останні роки реєструється зростання частки жінок при вчиненні таких злочинів, як убивства з хуліганських або корисливих спонукань, у ході розбійних нападів та ін., зростає кількість учинених жінками злочинів з особливою жорстокістю.
Основний контингент насильницьких злочинців і хуліганів становлять особи молодого й середнього віку (до 40 років). Найбільш висока кримінальна активність характерна для представників вікової групи 25-29 років. Далі за ступенем кримінальної активності посідають місця вікові групи 18-24 років, 30-39,16-17 років.
Порівняно з дорослими, підлітки та молодь, зазвичай, мають менш розвинуту волю, підвищену вразливість до негативних упливів, імпульсивність, сугестивність, вони легше піддаються шкідливому впливові з боку антигромадських елементів, зокрема й у формі наслідування, підбурювання тощо.
причини та умови.........................................
Описані вище характеристики особистості насильницьких злочинців, відносна трохи частки злочинного насильства і її відносну сталість, відсутність вираженого впливу соціальних змін на поширеність насильницької злочинності наводить окремих вчених на думку про те, що формування особистості злочинця принаймні, щодо даної групи злочинів може залежати від біологічної та генетичної схильності [21]. Проте все ж загальновизнаним є думка про те, що детермінація насильницької злочинності, як і злочинності в цілому, має переважно соціальний характер: причини та умови злочинності лежать в суспільстві, в якому вона існує і якому завдає шкоди [22].

В якості причини насильства в цілому називаються передусім незадоволені соціальні потреби. Я. І. Гилинский пише: "Якщо незадоволена вітальна потреба (в їжі, продовження роду, захисту від холоду і т. п.) призводить до боротьби за існування, то незадоволена соціальна потреба -" до сверхборьбе за сверхсуществованіе " [23]. Е . Ф. Побігайло вказує, що в сучасному суспільстві найбільш сильні соціальні потреби пов'язані з соціальною стратифікацією і соціальною мобільністю і саме порушення соціальної мобільності або перекоси в стратифікації обумовлюють основну масу випадків кримінального насильства [24]. Крім того, цей автор говорить про такі причини злочинного насильства в суспільстві в цілому як міграція, національний і релігійний екстремізм, збройні конфлікти [25].

Крім загальних детермінант злочинності (економічних, соціальних і моральних), А. І. Долгова називає такі причини, безпосередньо провокують вчинення насильницьких злочинів [26] :

Категория: Полезно знать | Добавил: everyone | Теги: скачать Насильницька злочинність, Насильницька злочинність, диплом скачать Насил, крусовая Насильницька злочинність, реферат Насильницька злочинність
Просмотров: 724 | Загрузок: 58 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Украина онлайн

Рейтинг@Mail.ru

подать объявление бесплатно