Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS
Вторник, 16.04.2024


Главная » Файлы » Полезно знать » Полезно знать

Тактичні дії
[ Скачать с сервера (64.0 Kb) ] 08.02.2014, 01:11
1. Розкриття поняття тактичної дії


Виконання тактичних завдань стає ефективнішим, якщо в процесі розслідування злочинів, поряд із слідчими діями, а також окремими прийомами, й оперативно-розшуковими заходами, використовуються комплекси цих дій. Такі комплекси або системи дій в криміналістиці називаються тактичними (А.В. Дулов, 1979; В.А. Журавель, 2006; В.М. Шевчук, 2004; В.І.Шиканов, 1978), іноді методичними (М.О. Селіванов, 1982), криміналістичними (О.М.Васильєв і М.П. Яблоков, 1984) або стратегічними (В.О. Образцов, 1997) операціями.
Поняття тактичної операції є специфічним різновидом загального поняття "операція". «Операція» (від латинського operatio - дія) в етимологічному змісті означає сукупність погоджених за метою, часом і місцем бойових дій військ або авіації, флоту, які проводяться за єдиним планом або низка дій, спрямованих на виконання певного завдання, досягнення поставленої мети .
Таке розуміння операції більш відповідає військовій науці, однак це не виключило можливості використання даного терміна в різних сферах суспільного життя. Це пояснюється тим, що в різних галузях практичної діяльності ставляться завдання, вирішення яких подібне за формою, а інколи і змістом.
Основним завданням дослідження операцій є пошук шляхів оптимальних рішень для досягнення мети в умовах невизначеності чи гострого браку часу.
Загальновідомо, що для розвитку слідчої тактики потрібно розробляти не тільки тактичні рекомендації з проведення окремих слідчих дій, але й рекомендації для оптимального виконання завдань загального характеру, які виникають у слідчій діяльності. Враховуючи цю потребу А.В. Дулов ще в 1972 році запропонував виконувати такі завдання шляхом проведення комплексу слідчих, оперативно-розшукових, ревізійних дій, які об'єднуються поняттям «тактична операція».
Тактичні операції є засобами вирішення процесуальних і тактичних завдань у тих випадках, коли вони за своїм обсягом чи змістом не можуть бути виконані окремою слідчою дією. Вони забезпечують взаємодію слідчого з різними державними органами й громадськими організаціями та надають неоціненну допомогу в реалізації методів розслідування.
Використання тактичних операцій у розслідуванні злочинів також: а) дозволяє ефективно використовувати можливості органів дізнання, що в поєднанні з процесуальними можливостями слідчих органів забезпечують оптимальне виконання різноманітних тактичних завдань; б) стимулює широке використання криміналістичної й оперативної техніки; в)ефективне в ситуаціях, коли для перевірки тієї або іншої версії доцільно використовувати прямий експеримент, що дозволяє одержати й надалі надати суду наочні й переконливі докази, безпосередньо свідчить про злочинні дії конкретних осіб і в такий спосіб викриває їх; г)дозволяє уникнути дублювання в зборі й обробці фактичних даних, використовуваних слідчим і органом дізнання .
Завдання та засоби розслідування зумовлюються характером та змістом слідчих ситуацій. Вирішення таких завдань здійснюється за допомогою тактичних операцій. Проведена тактична операція формує нову ситуацію, для вирішення якої слідчий знову приймає тактичне рішення, яке реалізує у ході тактичної операції і так до тих пір, доки не буде завершено останню кінцеву ситуацію, тобто не закінчено розслідування.
Отже, тактичну операцію можна визначити як систему погоджених і взаємозалежних за цільовим призначенням слідчих, оперативно-розшукових і інших дій, що розробляються з урахуванням сформованої слідчої ситуації, проводяться у порівняно стислий строк, характеризуються планомірністю їх реалізації під керівництвом слідчого, з метою виконання певних тактичних завдань виявлення, розкриття та розслідування злочинів.



2. Теоретичні напрацювання.

Важливу роль у розробці теоретичних проблем тактичних операцій відіграли дослідження А.В. Дулова. Ним вперше обґрунтована нагальна потреба слідчо-оперативної практики у дослідженнях спрямованих на оптимальне виконання тактичних завдань. Такі завдання вимагають для свого виконання проведення груп слідчих, оперативно-розшукових, ревізійних дій. Поєднання таких дій, на думку А.В. Дулова, повинні обійматися поняттям «тактична операція» (Дулов А.В., 1972 р.).
В подальшому теоретичні і практичні питання тактичних операцій розробляли Р.С. Бєлкін, В.П. Бахін, А.В. Дулов, Л.Я. Драпкін, Г.А. Зорін, В.О. Коновалова, В.І. Перкін, О.Д. Трубачов, М.О. Селіванов, В.О. Образцов, А.В. Старушкевич, В.І. Шиканов, М.П. Яблоков й ін.
Аналіз досліджень присвячених теорії тактичних операцій, показав, що незважаючи на значну кількість публікацій, поки не існує єдиного погляду на ознаки та поняття тактичної операції.
На думку науковців проведення тактичних операцій при розслідуванні злочинів: а) дозволяє ефективно використовувати мобільність, маневреність і гнучкість оперативних можливостей органів дізнання, що в поєднанні з процесуальними можливостями слідчих органів забезпечує оптимальне виконання різного роду тактичних завдань; б) стимулює широке використання криміналістичної й оперативної техніки; в) ефективне у ситуаціях, коли для перевірки криміналістичної версії доцільно використовувати прямий експеримент, що дозволяє одержати й надалі надати суду наочні й переконливі докази, які безпосередньо свідчать про злочинні дії конкретних осіб і в такий спосіб викрити їх; г) дозволяє перебороти дублювання в зборі й обробці фактичних даних, використовуваних слідчим і органом дізнання; д) найбільш повно відповідає принципам наукової організації праці (Шиканов В.І., 1975 р.). Все це, припускає поглиблену розробку теорії тактичних операцій саме з позицій наукової організації праці й принципів науки управління. Разом з тим, тактичні операції є засобами: 1) виконання процесуальних і тактичних завдань у тих випадках, коли вони за обсягом або змістом не можуть бути виконані окремою слідчою дією; 2) забезпечення взаємодії слідчого з різними державними органами й громадськими організаціями; 3) реалізації методів розслідування (Дулов А.В., 1985 р.).
Вищевикладене переконує, що розробка теоретичних та практичних питань тактичних операцій - реальність сьогодення, а сам напрям у криміналістиці є актуальним і перспективним.
На думку В.И. Шиканова, тактична операція - система погоджених слідчих дій, оперативно-розшукових заходів і інших дій, які проводяться у повній відповідності з вимогами кримінально-процесуального закону правочинними посадовими особами для встановлення питань, які входять до предмету доказування по розслідуваній кримінальній справі (Шиканов В.І., 1975 р.).
З іншої сторони, визначення В.І. Шиканова, має певні недоліки. Слідчі дії, оперативно-розшукові заходи, інші дії за своїм змістом і результативністю принципово відрізняються. Така відмінність зумовлена процесуальною регламентацією та доказовими якостями. А отже, слідчі дії, оперативно-розшукові заходи й інші дії, не можуть рівною мірою виконуватися в повній відповідності з вимогами тільки кримінально-процесуального закону, іноді їх регламентують і підзаконні нормативні акти.
Крім цього А.В. Дулов, справедливо відзначав, що під час тактичних операцій не можна обмежуватися лише предметом доказування, тому що в процесі проведення тактичних операцій доводиться виконувати завдання й проміжного характеру (Дулов А.В., 1985 р.).
На думку О.Д. Трубачова, тактичну операцію можна визначити як особливий прийом виконання конкретних тактичних завдань виявлення й розслідування злочинів, які є комплексом слідчих, оперативно-розшукових, ревізійних і інших дій, комбінуємих у різних варіаціях залежно від характеру виконуваних завдань і конкретних обставин, які здатні істотно вплинути на хід і результати їх проведення (Трубачов О.Д., 1982 р.).
Проте такий погляд на сутність тактичної операції багатий певними недоліками. Так, автор визначає тактичну операцію як «особливий прийом виконання конкретних тактичних завдань», однак прийом і операція - два цілком різнопорядкові поняття.
На нашу думку, тактична операція не може бути спеціальним прийомом виконання тактичних завдань, оскільки вона, у першу чергу, засіб виконання конкретних тактичних завдань і одна з найефективніших форм взаємодії слідчого й оперативних працівників.
Оригінальне поняття тактичної операції сформулював Л.Я. Драпкін, який визначив її як комплекс слідчих, оперативно-розшукових, організаційно-підготовчих і інших дій, що проводяться за єдиним планом, у порівняно стислий строк і спрямованих на виконання найбільш важливого й складного проміжного завдання, яке підпорядковується загальній меті розслідування кримінальної справи (Драпкін Л.Я., 1976 р.).
Вважаємо, що у даному визначенні зайво вказано на організаційно-підготовчі дії, тому що такі дії у визначенні не несуть функціонального спрямування, такі дії відображають організаційну сторону проведення як слідчих дій, так і оперативно-розшукових заходів, і цілком та повністю поглинаються останніми.
Небезперечним є виділення у визначенні тактичної операції такої ознаки як проведення її у «порівняно стислий строк», оскільки тактичні операції розробляються з урахуванням сформованої слідчої ситуації на певному етапі розслідування і можуть мати умовні строки, або ж взагалі не мати твердих рамок строку виконання.
Вважаємо, що більш обґрунтованим є визначення тактичної операції, запропоноване А.В. Дуловим, який вважає, що тактична операція - сукупність слідчих, оперативних, ревізійних і інших дій, які розробляються та проводяться у процесі розслідування за єдиним планом під керівництвом слідчого з метою реалізації тактичного завдання, яке не може виконуватися проведенням у справі окремих слідчих дій. Проте однозначно можна сказати що, тактичні операції проводяться з метою: виявлення злочину; встановлення будь-якої обставини злочину, викриття винного, виявлення викраденого, знарядь злочину, що були використані злочинцем під час вчинення злочину.
Локальні тактичні завдання вирішуються залежно від етапів розслідування під час проведення окремих слідчих, організаційних дій шляхом оптимального використання тактичних прийомів (наприклад, завдання виявити предмети пошуку під час обшуку). Стратегічні цілі (розшук винного, пред'явлення обвинувачення, складання обвинувального висновку та ін.) досягаються на підставі застосування криміналістичного комплексу дій для вирішення загальних завдань розслідування. Це свідчить про те, що криміналістичні комплекси розслідування можуть провадитися в межах вирішення завдань на певному етапі розслідування або в межах будь-якого відрізку того або іншого етапу і можуть виступати у вигляді такого комплексу, який не обмежений певними етапами розслідування, а здійснюється як на початковому етапі, так і на наступному, а іноді й на завершальному етапах розслідування, тобто має крізний характер.
Таким чином, завдання розслідування можуть бути повністю і на належному рівні вирішені не шляхом провадження окремої дії або випадкового набору дій, а лише на основі взаємозв'язаного комплексу різних дій, запліднених загальною ідеєю, загальним задумом і сполучених в одне ціле в рамках тактичної операції.


Категория: Полезно знать | Добавил: everyone | Теги: контрольная работа Тактичні дії, тема доклада Тактичні дії, дипломный, лабоаторная работа Тактичні дії, Тактичні дії, скачать реферат Тактичні дії
Просмотров: 832 | Загрузок: 43 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Украина онлайн

Рейтинг@Mail.ru

подать объявление бесплатно