Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS
Четверг, 28.03.2024


Главная » Файлы » Расчетная работа » Расчетная работа

Комплексна оцінка рекреаційної цінності Сумської області
[ Скачать с сервера (46.5 Kb) ] 31.08.2017, 23:12
1. Оцінка кліматичних умов………………………………………………… 4
2. Оцінка водних ресурсів території…………………………………………6
3. Оцінка рельєфу території………………………………………………….7
4. Оцінка рекреаційного навантаження……………………………………..9
5. Оцінка залісненості території…………………………………………….11
6. Оцінка природно - охороних територій………………………………….12
7. Комплексна оцінка рекреаційної території……………………………...14
ВИСНОВОК
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

ВСТУП

Мета практичної роботи: визначення інтегральної оцінки природно – рекреаційних ресурсів Сумської області, а саме: водних ресурсів, кліматичних умов, мінеральних ресурсів, рельєфу, лісових ресурсів, природно – охороних територій та санаторно - курортних закладів. Також важливе визначення коефіцієнту рекреаційної цінності області.
Для досягнення поставленої мети в процесі дослідження необхідно: проаналізувати природно – рекреаційні ресурси та в загалом потенціалу Сумської області в цілому. По-перше, Ресурсно – природний паспорт області. По-друге, це опис рекреаційних ресурсів. Мною був проведений розподіл, так як це допомогло мені об’єктивніше висвітлювати стан рекреаційних ресурсів. Оцінити історико – культурний потенціал, санаторно – курортні заклади та оцінка транспортної доступності.
Дуже важливим було охарактеризувати: актуальні і потенційні рекреаційні ресурси даної області. Наявності мережі об’єктів оздоровлення та відпочинку. Транспортної доступності. Розробити параметри і критерії комплексної рекреаційної оцінки даної області.

1. Оцінка кліматичних умов
Клімат в області м’який, помірно- континентальний.(з коефіцієнтом континентальності 45 %, тоді як для різкоконтинентальних районів -- 100 wacko і цілком відповідає рисам клімату лісостепової зони України. відчутний і вплив Атлантики: морські маси проникають на тер. області в середньому до 150 раз на рік.
Зима прохолодна, літо помірно жарке. Середня температура повітря в січні від -7,9 на півночі області, до -7,1 – на південному заході, в липні- від +18,4 на півночі, до +19,9 – на південному сході. Період з температурою понад +10 становить 150-160 днів. Абсолютний мінімум температури повітря -36, абсолютний максимум +38.
Температурний режим.
Помірно-континентальний клімат нашої області поєднує в собі додатні і від'ємні середньодобові температури повітря протягом року. Так, при середній річній температурі в 6,5--6,0 період з додатніми температурами становить 235 днів у середньому за багаторічний період спостережень за погодою, тобто теплий період (з температурами вище 0 за добу) значно довший, ніж холодний. Середньомісячна температура нижче 0 повсюдно по області спостерігається у грудні -- березні, а в більшості північних районів -- і в листопаді. З усіх зимових місяців найхолодніший є січень (-7,0 -- -8,0).
Мінімальні температури, які були відмічені на Сумщині за період професійних метеорологічних спостережень, становлять -36, -40 (м. Глухів, 1986 р.). Зазвичай дуже низькі температури повітря спостерігаються 1-- 5 діб, проте іноді середньодобові температури нижчі --25 можуть утримуватися 20--25 днів, наприклад, у 2006 р. період з такими низькими температурами тривав 30 діб!
Атлантичні затоки повітря в зимовий період бувають дуже часто, і залежно від їх сили потепління буває різної інтенсивності. Тому майже щороку ми спостерігаємо в будь-який зимовий місяць відлиги, різні за тривалістю й інтенсивністю.
Максимальні температури, зафіксовані в Сумській області, становлять 39,9 (м. Суми). Зазвичай такі температури пов'язані з антициклональним перебігом погоди, а тривалість періоду з високими температурами залежить від величини й потужності антициклону. Кількість днів на рік з середньою добовою температурою приблизно 30 (вдень 35--36, вночі 22--25) невелика -- 4--5. А випадки, коли середня температура за добу перевищує 30 не такі вже й рідкісні (з 1999 р. -- 5 випадків).
Режим зволоження.
Проте зимові місяці мало відрізняються один від одного за кількістю опадів, оскільки обложні опади у 80 % випадків не дають більше 1 мм за добу. І лише з травня їхня кількість різко зростає: спостерігаються грози, які супроводжують зливи. Це пояснюється інтенсивним надходженням вологих атлантичних мас повітря і значним прогріванням підстилаючої поверхні, яке, у свою чергу, викликає могутні конвективні потоки. У результаті опади теплого періоду мають «плямистість» випадання.
Річна кількість опадів 527 – 600 мм на півночі, на решті території – 460-520 мм. Найбільша кількість опадів припадає на липень близько 700 мм. На крайньому Сході інколи випадає град. Взимку бувають заметілі. У цілому кліматичні умови можна характеризувати як помірно комфортні. Місячні суми опадів з року в рік дуже коливаються. В середньому у регіоні випадає від 575 до 600 мм опадів за рік. Найменше опадів випадає взимку, особливо у лютому, найбільше - влітку. В цю пору року можливі сильні зливи (60-80 мм).

2. Оцінка водних ресурсів території
У гідрологічному відношенні Сумська область розташована в басейні р. Дніпра, її площа розподіляється між басейнами річок Десни (45,5%), Сули (18,6%), Псла (23,4%) і Ворскли (12,5%). Площі, зайняті водними об’єктами, складають 92,8 тис. га (3,9% території області) в т.ч. під річками та струмками 7,8 тис. га, штучними водоймами – 17,1 тис. га, болотами - 61,2 тис. га. На території області 2231 водоймище та 537 озер. Річкова мережа області помірно розвинута, середня густота її становить 0,2-0,3 км/км2. Десна, Сейм, Псел, Ворскла – транзитні ріки, вони беруть початок у прикордонних районах Росії і до нас приходять уже досить потужними потоками. Завдяки малому перепаду висот швидкість течії річок не перевищує 0,1 м/с, лише на перекатах вона зростає до 1,5 м/с.
Усі 1543 річок області відносяться до басейнів лівобережних притоків Дніпра – Десни, Сули, Псла та Ворскли та мають загальну довжину близько 8 тис. км.У Сумській області налічується 2175 ставків загальною площею водної поверхні 10948 га загальним повним об”ємом 124.3 млн.м3 та 46 водосховищ загальною площею водної поверхні 4899.4 га та загальним повним об’ємом 102.7 млн.м3. Найпоширенішими озерами на території Сумської області є заплавні озера-стариці. До тектонічних озер належить озеро Шеліховське в Лебединському районі. Це глибоке озеро, довжина якого значно перевищує ширину, тому що Його улоговина утворена глибинним розломом. Просадочні озера неглибокі, але великі за площею. До таких озер належать Лебединське, Червоне, Жовтневе, Спадщина.
Середня заболоченість Сумщини становить 1,4 %. Найбільша кількість боліт -- на Поліссі, де завдяки підвищеному зволоженню вона досягає 4 %.
Штучними водоймами є ставки, яких в області налічується 1194, із загальним об'ємом води 164,3 млн. м3 та 46 водосховищ з об'ємом води 111,2 млн. м3.
Більшість ставків утворено в ярках. Їх живлення здійснюється за рахунок дощів і танення снігів. Копані ставки живляться також підземними водами. Кайнозойські підземні води майже прісні, тобто мають невисоку мінералізацію.
3. Оцінка рельєфу території
Сумська область розташована в межах двох природних зон – Лісостепової та Поліської. Поверхня території досить рельєфна, вона являє собою хвилясту рівнину, розчленовану широкими долинами численних річок, ярами та балконами. В її північній частині виділяється Придеснянське плато, а в південній – Лівобережне плато. Східна і північно – східна частини області зайняті відрогами Середньо – Російської височини, західна і південно – західна частини – давніми терасами Дніпра і Десни.
За особливостями рельєфу територію можна поділити на три геоморфологічні зони: Поліську низовину, Полтавську рівнину та Середньо – російську височину. Поліська низовина займає крайню північну частину Сумщини. Це – знижена рівнинна територія. Близько половини площі низовини в межах області припадає на долину Десни. На Полтавській рівнині знаходяться центральна та південно – західна частини області. З півночі рівнина обмежена річкою Сейм, а на півдні та заході виходить за межі області.
Значна частина області розташована на південно – західних схилах Середньоросійської височини. Це південно – східна частина області та територія між поліською низовиною та Сеймом, яка простягається на захід до м. Кролевець.
Відсутність на території гір унеможливлює розвиток в області таких видів туризму якальпінізм, гірські лижі, спелеотуризм, спускання на байдарках по гірським річкам, зате відкриває широкі можливості для пішохідного , екологічного туризму та ін.
Перший погляд на карту дає вам уяву про рельєф області як типово-платформенний – це рівнина із середніми відмітками височини 140-180м. До 90% всієї площі області займає територія низовини(до 200м) і лише у східній частині області можна бачити окремі масиви з абсолютними відмітками височини більше 200м – тут на просторі Польсько-Дніпровської низовини(західна частина області) вторгаються відроги Середньо-Російської височини місцевості (243м у Краснопільському районі біля села Грабовське).
Яскравим вираженням діяльності льодовика є так звані «зандрові» рівнини, які сформувалися при розтаванні і виносі талими водами із поверхні льодовика маси піщаних частинок («зандр»- від нім. «пісок»).
Спочатку від краю льодовика відходили поодинокі конуси піску, які поступово збільшувались і зливались. Льодовик розтавав повільно протягом тривалого періоду, тому зандрові рівнини розширювали свою площу і зараз С. Будський, Ямпільський, Конотопський, Шосткінський, Путивльський райони являють собою вирівняну поверхню, яка вкрита піщаними покладами зі слабо вираженими ярами.

4. Оцінка рекреаційного навантаження
Актуальність аналізу рекреаційного навантаження у Сумській області обумовлено існуванням нагальної проблеми вивчення і раціоналізації використання рекреаційних ресурсів регіону для переорієнтації господарського комплексу на збалансований розвиток нових напрямків господарювання, притаманних постіндустріальному суспільству.
Під рекреаційними ресурсами розуміють поєднання компонентів природи, соціально-економічних чинників і культурних цінностей, що виступають як умови задоволення рекреаційних потреб людини. До рекреаційних ресурсів належать території та окремі об’єкти, що можуть бути використані для відпочинку і лікування людей, відновлення їх фізичних і духовних сил.
Сумська область має значний потенціал для розвитку туристичної та курортної галузей – це і унікальна історико-культурна спадщина, і сприятлива екологічна ситуація, вигідне географічне розташування, наявність чудових природних об’єктів. Туристично-рекреаційні ресурси області представлені будинками відпочинку та територіями рекреаційного призначення загальною площею понад 11 тис. га. Тому для такого регіону присутнє таке поняття як – рекреаційне навантаження
Найбільш освоєними у рекреаційному відношенні є заплави р. Ворскла та р. Псел, менша кількість рекреаційно-оздоровчих закладів та місць неорганізованого відпочинку вздовж річок Сула та Сейм. Охорона, збереження та облік використання рекреаційних ресурсів в області практично відсутній, за винятком лісового фонду та територій, що входять до складу національного природного парку «Деснянсько-Старогутський» та Гетьманського національного природного парку.
Еко¬ло¬гіч¬ні проб¬ле¬ми рекреаційного природокористування зу¬мо¬в¬лені, головним чином, забрудненням навколишнього природного середовища та зниженням якісних і кількісних параметрів природних рекреаційних ресурсів, що відбуваються у процесі надмірного рекреаційного навантаження на локальні природні об'єкти, недотриманням суб'єктами рекреаційної діяльності екологічних норм господарювання, а також недостатньою ефективністю системи екологічної освіти та виховання. Недостатніми є здійснювані заходи щодо посилення екологічної безпеки об'єктів промисловості, зокрема гірничо-хімічних підприємств та полігонів технічних відходів, які зосереджені у районах рекреаційних зон.
Категория: Расчетная работа | Добавил: opteuropa | Теги: доповідь з екології, Комплексна оцінка рекреаційної цінн, скачати доповідь
Просмотров: 648 | Загрузок: 19 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Украина онлайн

Рейтинг@Mail.ru

подать объявление бесплатно