Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS
Воскресенье, 19.05.2024


Главная » Файлы » Рефераты » Рефераты

Актуальність підвищення кваліфікаційних вимог до суддів
[ Скачать с сервера (29.4 Kb) ] 21.05.2017, 23:54
ВСТУП

Судове рішення є результатом діяльності судових установ, і наскільки повно в ньому задоволені інтереси справедливості,законності, верховенства права, настільки судова система можевважатися ефективною. Але що слід розуміти саме під "ефективною судовою системою"? Де гарантія того, що нова система буде ефективною? Ефективна судова система – це можливість отримати реальний захист своїх прав і інтересів, який буде здійснено в законному, обгрунтованому судовому рішенні. І головне – судове рішення буде виконане в повному об’ємі та своєчасно.
Виносять судові рішення конкретні люди – професійні судді. І саме від їх професіоналізму, правосвідомостізалежить якість судового рішення.
Відповідно - одним із головних засад ефективної судової системи є кадрове забезпечення цієї системи професіоналами. Тому розпочинати судову реформу необхідно зудосконалення процедури добору кандидатів на посади суддів та механізму контролю за професійністю діючих суддів.

Законодавче закріплення.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 № 2453-VI, а саме частина 1 статті 64, яка визначає, що на посаду судді може бути рекомендований громадянин України, не молодший двадцяти п'яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж роботи в галузі права не менш як три роки, проживає в Україні не менш як десять років та володіє державною мовою.
Згідно з ч. 4 ст. 127 Конституції України суддями спеціалізованих судів можуть бути особи, які мають фахову підготовку з питань юрисдикції цих судів.
Порядок добору і службового просування суддів є однією з гарантій незалежності судді. Про наявність такої гарантії можна вести мову тоді, коли призначення чи обрання судді на посаду унеможливлює виникнення неформальних зобов‘язань майбутнього судді перед особами, які можуть впливати на цей процес. Після призначення чи обрання суддя перестає бути залежним від органу, що його призначив чи обрав.
Слід запровадити прозору процедуру добору кадрів на посаду професійного судді та їх кар‘єрного просування. Необхідно, щоб шлях проходження від кандидата на посаду судді до судді не залежав від суб`єктивного впливу посадових осіб, залучених до процесу добору суддів. Призначення на посаду судді, а також обрання суддів на іншу, зокрема вищу, посаду має здійснюватися на конкурсних засадах. Відомості про наявність вакантних посад, час і місце проведення конкурсу мають бути відкритими.


Конкурсний відбір.
Конкурс на посаду судді повинен передбачати обов’язкову перевірку рівня знань кандидатом положень Конституції України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики її застосування Європейським Судом з прав людини, судового процесу та основних галузей матеріального права України. Для забезпечення єдиних підходів до оцінювання фахового рівня кандидата на посаду судді кандидат має скласти кваліфікаційний іспит, який приймає екзаменаційна комісія, утворена Вищою кваліфікаційною комісією суддів. Кваліфікаційний іспит доцільно приймати на регіональному рівні згідно з планом, затвердженим Вищою кваліфікаційною комісією суддів. Кваліфікаційний іспит необхідно проводити у формі тестування, що суттєво підвищить об‘єктивність оцінювання знань кандидатів. Рішення про рекомендацію претендента на посаду судді має приймати Вища кваліфікаційна комісія суддів з урахуванням результатів співбесіди, кваліфікаційного іспиту, психологічного тестування, медичного обстеження, біографії та інших відомостей про кандидата.
Для заміщення вакантної посади судді доцільно залучити тих кандидатів, які склали кваліфікаційний іспит з кращим результатом тестування. Це дозволить зробити добір кандидатів справедливим і прозорим. Такий конкурс повинні проходити також професійні судді, які бажають перейти на вакантну посаду до іншого суду, зокрема до суду вищого рівня.
Вища рада юстиції, одержавши рекомендацію Вищої кваліфікаційної комісії суддів, повинна мати повноваження на проведення співбесіди з претендентом, аби перевірити його професійні й моральні якості. Вона повинна також звертати увагу на ті вади, які можуть стати перешкодою для належного здійснення повноважень судді.
Визначення рівня професійної підготовки претендентів для рекомендування на посаду судді та вирішення питання кар’єри суддів має здійснюватися незалежними органами, до складу яких входять висококваліфіковані фахівці.
Необхідно утворити єдину систему органів, що нестиме відповідальність за добір суддів та перевірку їхньої кваліфікації на чолі з Вищою радою юстиції. З метою приведення складу Вищої ради юстиції у відповідність до європейських стандартів, спрямованих на забезпечення незалежності такого органу, необхідно передбачити призначення (обрання) більшості її членів з найавторитетніших суддів, зокрема тих, що вийшли у відставку.
Вища кваліфікаційна комісія суддів повинна давати рекомендації на зайняття посади судді, у тому числі у суді вищого рівня, а також присвоювати вищі кваліфікаційні класи.

Кваліфіаційні вимоги.
Питання щодо підняття кваліфікаційних вимог для суддів у Верховній Раді обговорювалось давно. Ще у 2010 році був поданий законопроект “Про внесення змін до Закону України “Про статус суддів” (щодо підвищення кваліфікаційних вимог), внесений на розгляд Верховної Ради України народним депутатом України Бондиком В.А. (реєстр. № 6205 від 17 березня 2010 року; далі – законопроект).
Категория: Рефераты | Добавил: opteuropa | Теги: Актуальність підвищення кваліфікаці, реферат, скачать безплатно
Просмотров: 434 | Загрузок: 8 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Украина онлайн

Рейтинг@Mail.ru

подать объявление бесплатно