Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS
Вторник, 01.07.2025


Главная » Файлы » Рефераты » Рефераты

Економічна характеристика Нідерландів
[ Скачать с сервера (299.0 Kb) ] 05.07.2017, 11:57
Вступ

Нідерланди розташовані в західній частині Середньоєвропейської рівнини. З півночі та півдня країн омивається водами Північного моря. Уздовж берегів тягнуться піщані дюни, вати, марші та розташовані польдери (осушені людиною морські території). Унікальність Нідерландів полягає в тому, що досить велику частину території країни було отримано шляхом осушення. Приблизно 50 % території, на якій проживає 60 % населення, лежить нижче рівня моря, а ще третина має висоту всього до 1 м. Сама назва країни в перекладі означає низинні землі, що й пояснюється розташуванням країни в пласких низовинах дельт річок.
Після вступу в 1993 році в силу Маастрихтського договору ми говоримо про Європейський Союз (ЄС). В якості співзасновника Нідерланди з самого початку зробили значний внесок у створення цієї організації. Нідерланди завжди були поборником єдиної Європи.
Нідерланди - це Конституційна монархія. Монарх Нідерландів офіційно є голова держави. З 1980 року королевою є Беатрикс Вільгельміна Армгард із старовинної оранської династії, спадкоємцем престолу — є її син Віллем Олександр. З 1890 року на престолі знаходилися лише жінки. Монарх нерідко відрікається від престолу на користь спадкоємця після досягнення літнього віку, проте Беатрикс (1938 року народження) доки не збирається цього робити. На практиці монарх майже не втручається в політичне життя, обмежуючись офіційними церемоніями, але в той же час має певний вплив на формування нового уряду після парламентських виборів і на призначення королівських комісарів в провінціях.
Законодавчою владою володіють Генеральні штати (парламент) і у меншій мірі уряд. Парламент складається з двох палат: перша (75 місць) і друга (150 місць). Друга палата, що володіє основною владою, обирається загальним прямим голосуванням на 4 роки за пропорційною виборчою системою, причому для здобуття місць у палаті партія має набрати принаймні 1/150 від числа поданих голосів (це один з найменших у світі прохідних бар'єрів); останні вибори відбулися 9 червня 2010 року.
Виконавча влада зосереджена в руках кабінету міністрів (уряд). Уряд зобов'язаний погоджувати основні рішення з парламентом, і тому формується на основі парламентської більшості. Жодна партія в недавній історії Нідерландів не мала більшості в парламенті, тому уряди завжди носили коаліційний характер.
Нідерланди — високорозвинена індустріальна країна з інтенсивним високопродуктивним сільським господарством. Основні галузі економіки: агроіндустрія, машино- і суднобудівна, авто- та літакобудівна, електротехнічна та радіоелектронна, нафтова та нафтохімічна, чорна та кольорова металургія, легка промисловість, алмазообробна. Транспорт — залізничний, автомобільний, морський, повітряний. Головний морський порт — Роттердам та Амстердам. Міжнародне летовище знаходиться в Амстердамі.
За даними Index of Economic Freedom, The Heritage Foundation, U.S.A. 2001: ВВП — $ 442 млрд. Темп зростання ВВП — 3,8 %. ВВП на душу населення — $ 28154. Прямі закордонні інвестиції — $ 6 млрд. Імпорт (нафта, продовольчі товари, зерно, корм, транспортне обладнання і машини) — $ 188 млрд (Німеччина — 20,7 %; Бельгія та Люксембурґ — 10,6 %; Великобританія — 9,7 %; США — 9,4 %; Франція — 7 %). Експорт (продукти харчування (особливо м'ясні і молочні), хімічні продукти, нафтопродукти, машини і транспортне обладнання) — $ 210 млрд (г.ч. Німеччина — 26 %; Бельгія та Люксембурґ — 12,8 %; Франція — 10,6 %; Великобританія — 10,1 %; Італія — 5,8 %). Нідерланди — невелика держава, однак її валовий національний продукт в абсолютному і відносному (на душу населення) вимірі свідчить, що Нідерланди — одна з найбагатших країн у світі, посідає 12-е місце серед країн, що входять в Організацію економічної співпраці і розвитку.
Сільськогосподарські товари: зерно, картопля, цукровий буряк, садовина, городина, худоба та птиця.
Промисловість: Сільськогосподарська промисловість, металеві вироби та машинобудування, електротовари, хімікати, нафтодобування, будівництво, мікроелектроніка, рибальство.
Експортує: Механізми, машини та прилади, хімікати, паливо, харчі. Партнери: Німеччина 25 %, Бельгія 12,4 %, Великобританія 10,1 %, Франція 9,9 %, Італія 6 %, США 4,3 % (2004)
Імпортує: Механізми, машини та транспортне обладнання, хімікати, паливо, харчі, одяг. Партнери в імпорті: Німеччина 17,9 %, Бельгія 9,9 %, США 7,9 %, Китай 7,4 %, Великобританія 6,4 %, Франція 4,8 % (2004).

Зовнішньоекономічні зв’язки Нідерландів

Більше половини нідерландського національного валового продукту припадає на частку міжнародної торгівлі. Більше половини нідерландського імпорту та експорту становлять харчові продукти, продукція хімічної промисловості і машиної. У цій останній категорії важливу частину складають комп'ютери та їх компоненти.
Найважливішими регіонами збуту для Нідерландів являются Німеччина, Франція, Бельгія, Великобританія і США, куди надходить дві третини всього нідерландського експорту.
За підсумками зовнішньої торгівлі Нідерландів в 2011 р. товарообіг виріс на 9%, досягнувши 530 млрд. євро. При цьому голландський експорт склав 281 млрд. євро, а імпорт 249 млрд. євро. Сальдо торгового балансу в 2011 р. становило 32 млрд. євро, що значно більше ніж у попередні роки, коли середній розмір знаходився на рівні 27 млрд. євро.
У 2012 році збереглися високі темпи зростання експорту товарів і послуг з Нідерландів. Обсяг експорту за третій квартал 2012 року був на 6,1% більше ніж за аналогічний період попереднього року.
Залишається незмінною протягом останніх років товарна структура експорту Нідерландів. Чотири п'ятих голландського експорту становить продукція матеріального виробництва. Експортується промислове та транспортне обладнання, а також продукція хімічної промисловості та сільського господарства. Майже третина загального обсягу голландського експорту припадає на машини і транспортне устаткування. Велику частку експорту формують хімічні товари, за ними слідують продукти харчування, метали та енергоносії.
У порівнянні з попереднім роком у 2012 році більше всього на 30,3% зріс вартісний обсяг експорту мінерального палива і мастильних матеріалів, головним чином, за рахунок значного зростання світових цін на енергоносії. Більш значною стає ресурсна складова голландського експорту. Так у вартісному вираженні експорт кольорових металів збільшився на 65%, руди на 43%, газу на 41%, нафтопродуктів на 30%.
Обсяг голландського імпорту за підсумками 2012 р. склав 248,8 млрд. євро. У число основних груп товарів імпортованих Нідерландами входять: офісне обладнання, телекомунікаційне обладнання, нафта, нафтопродукти, масла, вироблені на основі нафти, електроустаткування, дорожні та транспортні засоби. У 2011 році основними постачальниками на голландський ринок були: Німеччина, Бельгія, США.
Примітно, що в голландському імпорті усе більш помітне місце відіграє Китай. Більше третини загального обсягу голландського імпорту з Китаю в 2011 р. припадало на комп'ютерну техніку. Також збільшився імпорт засобів телекомунікації китайського виробництва, хоча основна частина закуповуваного комп'ютерного та телекомунікаційного обладнання була призначена для реекспорту в інші європейські країни. Також Нідерланди здійснюють реекспорт побутових електротехнічних приладів, одягу та дитячих іграшок китайського виробництва.
Що стосується інвестицій то по попереднім оцінками обсяг накопичених голландських закордонних прямих інвестицій у 2012 році склав близько 565 млрд. євро. Найбільш важливі ринки в які направляються голландські прямі інвестиції - країни Європейського союзу і США. На їх частку припадає понад 70% загального обсягу прямих зарубіжних інвестицій Нідерландів. У теж час росте обсяг інвестицій у Росію і країни Східної Європи.
Високий ступінь привабливості голландського інвестиційного клімату визначає сукупність факторів, таких як зручне географічне розташування Нідерландів, розвинена ділова й транспортна інфраструктура, привабливе інвестиційне законодавство, підтримка приходить у країну іноземного малого та середнього бізнесу. За попередніми оцінками, загальний обсяг накопичених прямих іноземних інвестицій в економіку Нідерландів в 2012 році склало близько 410 млрд. євро. Основними інвесторами в економіку Нідерландів залишаються країни Євросоюзу, на їх частку припадає понад 60% іноземних капіталовкладень. За межами ЄС інвестиції в голландську економіку здійснюють Швейцарія, США, Японія.
У 2012 році іноземні компанії почали в Нідерландах 113 проектів на загальну суму в 357 млн. євро у вигляді інвестицій, що призвело до створення 2425 додаткових робочих місць в економіці країни. Більше 50% нових проектів реалізували компанії з Азії. Зростаючі економіки Китаю та Індії стають більш значимими джерелами іноземних інвестицій. Також були істотні обсяги інвестиційних вкладень із США і Канади. Важливо, що зріс обсяг інвестицій у науково-дослідні та дослідно-конструктивні роботи, досягнувши 9% від усіх іноземних інвестиційних проектів.

Місце та роль Нідерландів на світовому ринку товарів та послуг

Голандія одна з найдивовижніших країн європи. Її історичний шлях відзначений багатьма протиріччями. Вона була колонією Іспанії, а після звільнення сама створила величезну колоніальну імперію. У Голландії відбулася перша в світі буржуазна революція, в результаті якої була проголошена Республіка Сполучених провінцій, і влада перейшла до парламенту, а зараз у Голландії конституційна монархія, тобто влада здійснюється монархом і парламентом. Нарешті, це маленьке за площею держава зараз багато в чому визначає економічну ситуацію в Європі.
Переміщення центру європейської торгівлі з Середземного моря на Північне та Балтійське, розвиток морської торгівлі та торгівлі по Рейну призвели до того, що в XVI столітті Голландія стала однією з найбільш передових в економічному відношенні країн Європи. Ремесла, промисловість і велика торгівля створювали багатства країни. Голландський флот того часу стає більше флоту всіх країн, разом узятих. З цього моменту починається бурхливе економічне зростання.
Довгий час Голландія вважалася виключно аграрною державою. До другої світової війни її навіть часто називали "городом Європи", так як головною галуззю економіки країни було високорозвинуте сільське господарство, продукція якого забезпечувала внутрішні потреби населення Голландії та експортувалися в більшість європейських країн. І зараз тут отримують високі врожаї сільськогосподарських культур і займаються селекцією високопродуктивного молочного худоби (у всьому світі відома знаменита голландська порода).
Проте з часом роль сільського господарства в економіці країни знизилася. Голландія перетворилася на високорозвинена індустріальна держава, що входить до десятки найбільш благополучних країн.
У країні діють великі корпорації світового та європейського значення. У їх числі такі гіганти, як нафтовий концерн "Ройал Датч-Шелл", електротехнічний та радіоелектронний концерн "Філіпс", хімічні концерни "Юнілівер" і "АКЗО", "Естел-Хооговенс" (металургія), "Фоккер" (літакобудування), "НедКар" і "ДАФ Тракс" (автомобілебудування), "Рейн-Схелде-Веролме" (суднобудування), "Ференіхде машіненфабрікен" (машіностроніе). Перші три входять в список 30 найбільших концернів світу, причому "Ройал Датч-Шелл" стоїть у цьому списку на четвертому місці.
Голландську промисловість можна розділити на великі галузі, що спеціалізуються на експорті, і невеликі галузі, орієнтовані на виробництво продукції для внутрішнього ринку. Експортними галузями є: металургійна, машинобудівна, електротехнічна, хімічна і харчова промисловість.
Хімічна промисловість, більшість продукції якої йде за кордон, дуже чутлива до змін міжнародних економічних циклів. Незважаючи на це, головні хімічні компанії Нідерландів, такі як "АКЗО Нобель" і DSM, досягли, в цілому, хороших результатів завдяки своїй діяльності по всьому світу.
Провідною галуззю є харчова промисловість (21,7% доданої вартості обробної промисловості й 20,2% товарного експорту). Вона розгорнута на базі високорозвиненого голландського сільського господарства й орієнтована переважно на випуск переробленої продукції національного молочного тваринництва. По випуску молочних виробів (сирів, вершкового масла, молочного порошку тощо) Нідерланди займають одне з провідних місць у світі. Важливі напрямки галузі - виробництво цукру, переробка фруктів і овочів, а також збереглися ще з колоніальних часів виробництво какао, шоколаду, чаю. Нідерланди займають 3-е місце в світі з виробництва пива і є одним з найбільших світових виробників безалкогольних напоїв.
14,3% доданої вартості обробної промисловості і 18% товарного експорту дають нафтопереробка і нафтохімія. Нафтохімія використовує дану сировинну базу, а також власний природний газ. У цій галузі широко представлені продукти оргсинтезу та пластмаси (з їх виробництва Нідерланди - в першій десятці світових виробників; питома вага у світовій торгівлі цією продукцією - 16,8%).
Розвинені також виробництво синтетичних миючих засобів, лакофарбова промисловість (Нідерланди - найбільший світовий виробник лаків і фарб); виробництво хімічних продуктів з нафтової сировини; переробка каучуку (для виготовлення пакувальних і будівельних матеріалів і для автомобільної промисловості); в останнє десятиліття швидко зростає фармацевтична промисловість.
Текстильна промисловість спеціалізується на випуску бавовняних, а також вовняних і віскозних тканин. Нідерланди - провідний експортер віскози.
На вироби електронної промисловості, які становлять приблизно 45% обсягу продукції голландського машинобудування, доводиться 12,4% доданої вартості промисловості та 18,9% експорту товарів. Основні напрямки - виробництво конторського обладнання і комп'ютерів, аудіо-, відеоапаратури, медичне обладнання.

Місце Нідерландів на світовому фінансовому ринку

Амстердам - фінансова столиця Нідерландів. Це один з найбільших міст Європи за кількістю банків і корпорацій, після Лондона, Парижа, Франкфурта і Барселони.
Еффектівное розвиток банківської системи є одним з головних факторів економічного зростання будь-якої країни. Банки завжди були активними учасниками економічного життя, беручи участь в економіці на всіх етапах її розвитку. Банки, як фінансові інститути, служать важливою ланкою успішного функціонування економіки. У сучасних умовах, під час активного росту фінансового сектора Нідерландів, особливо гостро постає питання розвитку банківських інститутів в якості найактивніших учасників фінансового ринку, засобів акумулювання і перерозподілу ресурсів, необхідних для розвитку економіки країни.
Dе Nederlandsche Bank (ДНБ, голландський банк) - є центральним банком Нідерландів. Організіціонно-правова форма DNB - відкрите акціонерне товариство. Dе Nederlandsche Bank є частиною європейської системи центральних банків (ЄСЦБ). DNB має Спостережна рада (Raad Commissarissen ван). Крім того, існує Консультативний орган під назвою Рада банку (Bankraad). Президент DNB знаходиться у Раді керуючих Європейського центрального банку (ЄЦБ). Рада керуючих складається з губернаторів всіх центральних банків Єврозони і Виконавчої ради ЄЦБ. Наради проходять два рази на місяць.
Банк має наступні завдання:
• У рамках ЄСЦБ, Банк вносить внесок у визначення і здійснення грошово-кредитної політики в рамках Європейського співтовариства (ЄС). Банк має на меті підтримку стабільності цін. Без шкоди для цієї мети, Банк надає підтримку загальної економічної політики в ЄС.
• Банк управляє офіційними валютними резервами, а також проводить валютні операції.
• Банк веде збір статистичних даних.
• Банк сприяє безперебійній роботі платіжних систем; піклується про обіг банкнот.
• Банк здійснює нагляд за банками, інвестиційними інститутами та обмінними пунктами.
ABN AMRO - один з найбільших банків в Нідерландах, з історією, висхідній до 1824 року. У рейтингу за обсягом загальних активів АБН АМРО займає восьме місце в Європі і тринадцятий у світі. Банк має 4500 відділень у 53 країнах світу, штат Банку налічує більше 105 тис. співробітників. Загальні активи складають 1120100000 Євро (на 30 червня 2007 р.).
Група обслуговує близько 20 мільйонів клієнтів, у тому числі 550 транснаціональних корпорацій. Акції холдингової ABN Amro Holding мають лістинг на біржах, ринкова капіталізація близько 55 млрд. доларів.
Rabobank Group є міжнародним постачальником фінансових послуг, що працюють на основі принципів кооперації. Rabobank Group пропонує роздрібні банківські послуги, оптова торгівля, управління активами, лізингові послуги та послуги в галузі нерухомості, з акцентом на надання комплексного пакету Fi фінансові послуги в Нідерландах. Міжнародний Rabobank Group орієнтується на продукти харчування та сільськогосподарські галузі. Rabobank Group складається з 143 незалежних місцевих Rabobanks плюс Rabobank Nederland, їх головної організації, а також ряд дочірніх компаній. Rabobank Group в загальній базі співробітників налічує близько 58400 ЕПЗ, які обслуговують близько 10 мільйонів клієнтів у 48 країнах.
З точки зору капіталу першого рівня, Rabobank Group входить до числа 25 найбільших у світі фінансових установ.
Категория: Рефераты | Добавил: opteuropa | Теги: Економічна характеристика Нідерланд, рефрат з міжнародної економіки., скачать реферат
Просмотров: 4826 | Загрузок: 18 | Рейтинг: 3.0/1
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Украина онлайн

Рейтинг@Mail.ru

подать объявление бесплатно