Приветствую Вас, Гость! Регистрация RSS
Пятница, 29.03.2024


Главная » Файлы » Шпаргалки » Шпаргалки

Земельне право
[ Скачать с сервера (163.2 Kb) ] 06.01.2013, 22:58
2. Методологічні засади земельного права України
Ю. Шемшученко приділяв багато уваги методологічним засадам розвитку земельного права. Незважаючи на те, що в українській науці земельного права існують різні погляди на юридичну природу сучасних земельних відносин і тривають наукові дискусії щодо предмета, системи, структури земельного права, його місця у правовій системі України, автор впевнений, що земельне право Україи і земельне законодавство, а також доктрина земельного права — це самостійні елементи національної правової системи, кожний з яких має свій зміст і функціональне призначення.
початок 70 – кінець 80-х років ХХ ст., що характеризувався зростанням науково-методологічних та теоретичних досліджень різноманітних проблем правового регулювання раціонального використання та охорони земель
Методологічною основою дослідження проблем розвитку земельного законодавства є такі методи: формально-логічний; формально-юридичний; метод факторного аналізу; функціонально-правовий; діяльнісний; порівняльно-правовий; соціологічний; історико-правовий; системно-структурний; логіко-семантичний; прогностичний. Доцільним вважається використання міждисциплінарного підходу в методології, що зумовлено усвідомленням взамозв’язку земельного права та земельного законодавства не лише з іншими галузями юридичної науки та правової системи, але такими суспільними науками, як філософія, екологія, соціологія, економіка тощо. Обґрунтовано ефективність використання синергетичного методу при дослідженні актів земельного законодавства, оскільки принциповою методологічною проблемою земельного законодавства є суб’єктивний фактор і складність розуміння законодавцем земельно-правових процесів і явищ.

3. Державна земельна політика України: актуальні питання правового забезпечення

Актуальні проблеми держ зем. Політики України:
Відсутність стратегії розвитку земельних відносин, використання та охорони земель; Недоліки в організаційному забезпеченні процесів формування та реалізації земельної політики; Проблеми земельного кодексу; Відсутність належної системи реєстрації земель; Неефективне використання бюджетних коштів.
Основними шляхами розвитку земельної політики є:
повна персоніфікація власників та користувачів земельних ділянок сільськогосподарського призначення;
створення державної системи реєстрації прав власності на земельні ділянки та розташоване на них нерухоме майно;
удосконалення методики оцінки земель, урахування вартості землі сільськогосподарського призначення при збалансуванні міжгалузевих відносин;
формування інфраструктури ринку землі;
створення системи земельного іпотечного кредитування;
впровадження і фінансове забезпечення загальнодержавних програм використання та охорони земель, зокрема зменшення розораності земель, системи захисту їх від водної і вітрової ерозії, відтворення і підвищення родючості ґрунтів, агролісомеліорації та меліорації земель, рекультивації порушених земель, стандартизації та нормування у сфері охорони земель;
включення проектів організації територій новостворених землеволодінь та землекористувань до бізнес-планів відповідних сільськогосподарських підприємств;


4. Предмет земельного права – підходи до визначення.
Предмет галузі права є основним критерієм її виділення та відмежування від інших правових галузей. Водночас, при спробі визначити предмет земельного права, ми можемо зустріти безліч наукових підходів, які суттєво різняться між собою. При цьому, проблематика визначення предмету земельного права в більшості випадків є методологічною та полягає у наступному:
1) чи слід включати до предмету земельного права відносини щодо цивільного обігу земельних ділянок, враховуючи те, що земля як нерухомість та товар є об’єктом цивільного права?
2) чи слід включати до предмету земельного права відносини щодо раціонального використання та охорони земельних ресурсів (ґрунтів тощо), враховуючи те, що ці питання охоплюються підгалуззю екологічного права – природо ресурсним правом?
Виділимо основні підходи до визначення предмету земельного права:
1) цивільно-правовий, він же – нормативний (на мою думку, занадто звужений і схоластичний) – згідно ст. 2 ЗК України, земельні відносини - суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Такий підхід справедливо критикується у науці земельного права, оскільки земельними слід визнавати, окрім відносин власності, ще багато інших різновидів суспільних відносин: відносини із охорони та відтворення земель, здійснення управління у сфері земельних відносин, застосування юридичної відповідальності за земельні правопорушення тощо.
2) еколого-правовий (на мою думку, занадто поверхневий) – з позицій М. В. Шульги, предметом земельного права є «вольові суспільні відносини, об’єктом яких є земля як складова частина біосфери, що забезпечує належне існування флори і фауни та життєдіяльності людини».
3) земельно-правовий (найбільш вдалий) - В. В. Носік визначає предмет земельного права як «врегульовані нормами та методами земельного, приватного, публічного права суспільні відносини, що виникають між суб’єктами у процесі здійснення права власності на землю Українського народу, державного і самоврядного регулювання земельних відносин, виконання заходів з охорони і раціонального використання землі як основного національного багатства, захисту суб’єктивних земельних прав та законних інтересів громадян, юридичних осіб, територіальних громад, держави».
4) комплексний (для української доктрини не властивий) – у російській земельно-правовій науці можна зустріти широке розуміння предмету земельного права (або «права нерухомості»), як такого, що охоплює, окрім земельних, ще й містобудівні, гірничі, водні та лісові відносини.
5. Земельні правовідносини: актуальні питання змісту і класифікації.
Згідно чинного ЗК України (ст. 2), земельні відносини - суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Зауважимо, що такий підхід справедливо критикується у науці земельного права, оскільки земельними слід визнавати, окрім відносин власності, ще багато інших різновидів суспільних відносин: відносини із охорони та відтворення земель, здійснення управління у сфері земельних відносин, застосування юридичної відповідальності за земельні правопорушення тощо.
Так, на думку Андрейцева В.І., необачне вживання конструкції тріади права власності очевидне, оскільки всі три повноваження (володіння, користування і розпорядження) належать виключно власникам і ні в якому разі не землекористувачам.
У наведеному визначенні використано окремі підходи землевпорядної науки, що інтерпретують особливості земельного процесу, спрямованого на виникнення земельних повноважень осіб, які ініціюють набуття прав на землі чи земельні ділянки на різних юридичних титулах, і тим самим залишають поза увагою значну частину земельних правовідносин, безпосередньо не пов’язаних із земельним доюрисдикційним процесом.
У той же час, у вказаному визначенні спостерігається також економіко-управлінський підхід дефініції земельних відносин. В економіко-управлінському аспекті для будь-яких відносин, зокрема земельних, стрижневим є питання присвоєння певних благ, у даному випадку земель і земельних ділянок, які характеризуються рекреаційними, оздоровчими, лікувальними, економічними та іншими властивостями, що мають реальну економічну оцінку і вартість. Отже, повноваження щодо володіння, користування та розпорядження зазначеними економічними цінностями становлять квінтесенцію земельних правовідносин. Проте економізація земельних відносин без урахування особливостей в кожному конкретному випадку категорії земель і земельних ділянок спроможна залишити поза увагою ті з них, що не мають чіткої економічної визначеності та відповідного юридичного опосередкування.
Виходячи із цього, на думку А.А. Мірошниченка, земельними відносинами є відносини, що пов’язані із використанням, охороною та відтворенням земель.

Категория: Шпаргалки | Добавил: everyone | Теги: подсказки Земельне право, шпори з земельного, земельне право скачать, Земельне право, шпоры Земельне право, скачать шпаргалки Земельне право
Просмотров: 2517 | Загрузок: 489 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Украина онлайн

Рейтинг@Mail.ru

подать объявление бесплатно